Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mağduriyeti gider yanında olacağız

AK Parti'den, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZENERJİ şirketinde çalışan bin 170 işçinin mağduriyetine çözüm bulunması için önemli bir teklif geldi

Giriş Tarihi: 29.8.2014
İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan ve Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Azad Fazla, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na "İşçine sahip çık, biz arkandayız" mesajı gönderdi. Kocaoğlu'nun her fırsatta taşeron sistemini hükümetin getirdiği yönünde imada bulunduğunu ancak bunun daha önceki koalisyon hükümetlerinde uygulamaya konulduğunu belirten Doğan ve Fazla, İZENERJİ AŞ'nin ilk defa "İz Matbaa" ismiyle Yüksel Çakmur tarafından kurulduğunu, ucuz emek satın almayı hedefleyen partinin o dönemin SHP'si bugünün de CHP'si olduğunu ifade etti. 5 yıl önce 425 sendikalı çalışanı olan İZENERJİ şirketinin şu an 1200 civarında çalışanı olduğuna da dikkat çeken Doğan ve Fazla, şöyle devam etti: "Taşeron sistemini AK Parti hükümeti getirmemiştir ancak taşeron köleliğine karşı yeni yasa hazırlamaktadır. Sayın Kocaoğlu'na sorarız; her yıl hizmet ihalesini yapıp işçileri tedirgin etmeye ne hakkı vardır? Yasa kendisine belediye başkanlığı süresinin son 6 ayı hariç yani 4,5 yıl ihale etme konusunda yetki vermektedir. Sayın Kocaoğlu neden 4,5 yıllık ihale yapmamaktadır? Çünkü her yıl ihale olur ise işçiler tedirgin olup fazla ücret istememeleri açısından aba altından sopa göstermektedir ve her yıl işçileri sokakta mağdur etmektedir. AK Parti grubu olarak köklü çözümün ihale yasasına tabi olmayan İZULAŞ şirketine bahse konu İZENERJİ işçilerini hak ve alacakları ile birlikte devredilip bütünleştirilmesi yani üç şirketin tek şirket haline dönüştürülmesi olduğuna inanıyoruz. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olsaydı bu tür işçi ve işveren anlaşmazlığı kesinlikle olmazdı. Önerdiğimiz şekilde bu sorunu çözmesi halinde Kocaoğlu'nun yanında olacağız." İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı belediye şirketi olan İZENERJİ'de çalışan bin 170 kişi,hizmet alım ihalesini kazanan şirketi ve taşeron çalışma sistemini protesto etmek için eylem kararı aldı.

İŞÇİLER EYLEM YAPTI
İhaleyi kazanan diğer firma çalışanlarını belediyeye sokmayacakları ve taşeron istemediklerini dile getiren DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası üyeleri, "tüm İzmir halkı yanımızda neden burada hiçbir milletvekili yok" dedi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "Biz aşımıza, ekmeğimize, işimize göz koyanları, bedeli ne olursa olsun bu kapıdan içeri sokmayacağız. Önümüzdeki 35 gün İzmir daha sıcak olacak. Bugün tüm İzmir halkı yanımızda ancak, AK Parti'den, CHP'den ya da MHP'den milletvekillerini, bu yasalar meclisten geçerken sessiz kalan milletvekillerini aramızda göremiyoruz. Taşeronu kaldıracağız derken ortaya çıkan ortaya çıkan manzara bu mu olacaktı?" diye konuştu. Genel-İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı Taner Şanlı ise, "Taşeron güvencesiz çalışma, hukuksuzluk, düşük ücret ve emek sömürüsü anlamına gelmektedir. Siyaset yapmayacağız. İzmir'i temsil eden siyasetçilerden, bu ekmek kavgasına dahil olmalarını ve bizlerle birlikte yürümelerini isteyeceğiz. Bize destek vermedikleri takdirde, işçiden yana olmayanları deşifre edeceğiz. Bu sürece kim zarar veriyorsa bu meydanlardan isimlerini haykıracağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağduriyeti gider yanında olacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN