Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kordon'da yeni bir kriz kapıda

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 100'e yakın tasarımcı ile gönüllülük esasına dayanarak yaptırdığı kıyı tasarım projesindeki tek tip tente zorunluluğu esnafın canını yakacak

Giriş Tarihi: 30.8.2014
Birinci Kordon'da daha önce Büyükşehir Belediyesi ile esnafı karşı karşıya getiren tenteler, kıyı tasarım projesiyle birlikte yeniden değişecek. Kordon esnafının daha önce Büyükşehir Belediyesi'nin önerisi doğrultusunda binlerce lira para harcayıp yaptırdığı açılıp kanabilir tenteler tek tek sökülecek. Sökülen tentelerin yerini tasarımını Nevzat Sayın ve Boğaçhan Dündaralp'in yaptığı tek tip tenteler alacak. Bu da İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kordon esnafını tekrar karşı karşıya getirecek. Kordon düzenlemesi bununla da sınırlı kalmayacak. Yine Sayın ve Boğaçhan'ın hazırladığı tasarım doğrultusunda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 9 Eylül İzmir'in düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü gibi resmi törenlerin yapıldığı , İzmir'in simge mekanlarından birisi olan Cumhuriyet Meydanı da fıskiyelerle donatılacak. Böylece meydanda çocuklar için bir oyun alanı oluşturulacak. Tarihi Cumhuriyet Meydanı, projenin hayata geçmesi ile ıslak meydana dönüştürülecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 38 kilometrelik kıyı tasarım projesi kapsamında yeniden tasarlanan İzmir Alsancak Limanı ile Konak Meydanı arasındaki bölümdeki düzenlemeler çerçevesinde Kordon esnafının daha önce Büyükşehir Belediyesi'nden onay alarak binlerce liraya yaptırdığı tente ve güneşlikler sökülüp yerine projenin mimarlarından Nevzat Sayın'ın üzerinde çalıştığı tek tip tente modeli takılacak. Nevzat Sayın mevcut tentelerin söküleceğini yerine tek tip tente geleceğini, "derme çatma" görüntüyü gidermeyi hedeflediklerini ifade etti.

ISLAK MEYDAN

Düzenleme kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nı üzerinde fıskiyelerin olduğu ıslak meydana dönüştürmek istediklerini belirten Nevzat Sayın; "Cumhuriyet Meydanı'nı resmi bir meydan hüviyetinden çıkarıp biraz daha sevimli, çocuklar için eğlenceli hale getirmek için proje hazırladık. Cumhuriyet Meydanı'nı çocukların çok sevdiği bir oyun alanı olan ıslak meydana dönüştürmek istiyoruz. Çocuklar, fıskiyelerin arasından geçip eğlence ile buluşacaklar"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kordon'da yeni bir kriz kapıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN