Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgür KAYNAR: Bozcaada

Giriş Tarihi: 30.8.2014
Vakti zamanında Komşu'ya kaptırdığımız Ege Adaları'ndan geriye tek teselli Bozcaada ve Gökçeada. Nasıl olduysa onları alabilmişiz de avunuyor ve şükrediyoruz. Askeri, jeopolitik bir yana günümüzde adaların asıl gücü turizmde. Yunanistan, burnumuzun dibindeki adaları sayesinde ekonomisini ayakta tutuyor. Bizde de Bozcaada turizmin önemli merkezlerinden. Bir ucundan diğer ucuna 6, 7 kilometre olan, topu topu 40 kilometrekare büyüklüğündeki bu sevimli ada yaz aylarında dolup taşıyor. Hafta sonları ise bırakın otellerde yer bulmayı, restoranlarında oturacak sandalye kalmıyor. Akvaryum gibi denizi, altın kumsalları, tarihi kalesi, Osmanlı camileri, şirin evleri, her karışı huzur dolu dar sokakları, üzüm bağları, oksijen zengini havası, sıcak insanları ve buram buram Ege kokan kültürüyle çok özel bir yer. Büyükşehirlerin hengâmesinden kaçanlar huzur limanından farksız Bozcaada'ya adeta sığınıyor, bir gelen müptelası oluyor, kopamıyor. Adanın tılsımı, yerli turistlerin dışında yavaş yavaş yabancıları da çekiyor. Mavi denizin ortasındaki bu efsunlu kara parçasında turizmcilik yapanlardan biri de Selma Kırbaş.

ADALININ FARKLILIĞI

Kendisi emekli eğitimci ve ressam. Doğma büyüme Bozcaadalı, onunla konuşurken sesinin tonuna yansıyan sakinliğiyle adalı olmanın farklılığını anlıyorsun. Yaklaşık 10 yıldır Tenedos Asma Bağevleri'ni işletiyor, Bozcaada'nın turizme açılmasında önemli payı olanlardan. Adanın tamamı koruma bölgesinde olduğu için kat yoğunluğu düşük, küçük yapılarda gerçekleştirilen butik turizmciliğe, eğitimci ve sanatçı kimliğiyle ayrı bir renk katmış bir isim o... Üzüm bağlarının arasındaki tesislerine önümüzdeki sezon bir yenisini daha kazandırmaya hazırlanıyor. Turizmde marka haline gelen Bozcaada için emek veren Selma Hanım, en büyük korkularının adanın imara açılması olduğunu söylüyor. Betondan dev binalar dikilirse adanın büyüsünün bozulacağı düşüncesinde. Bir diğer endişesi de üzümcülüğe dair... Denizi, evleri, kalesi ve tarihi camileri kadar adayı bağcılığın da turizmde bugünlere getirdiğini anlatıyor.

GELENEK YOK OLMAK ÜZERE

Ancak buraya özgü kara sakız, kara lahna, çavuş ve vasilika üzümleri yetiştiriciliği giderek azalıyormuş. Selma Kırbaş'a göre eğer üretim desteklenmezse Bozcaada bağlarından yoksun kalacak, asırlardır süregelen bir geleneğin yok olması turizmi de olumsuz etkileyecek. Gökçeada'yla birlikte Ege Denizi'ndeki tek tesellimiz olan Bozcaada'nın huzur veren o hoş havasını biraz olsun sizlere taşımaya çalıştım. Gitmeyeniz varsa ilk fırsatta bu sihirli adanın yolunu tutun, ama Bozcaada'yı bir de Selma Kırbaş'tan mutlaka dinleyin... NOT: Bozcaada, Çanakkale Savaşı'nın ve İstiklal Mücadelesi'nin de önemli yerlerinden. Az acılar çekilmemiş o küçük vatan parçasında. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu, ay-yıldız için can verenlerin ruhları şad olsun...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgür KAYNAR: Bozcaada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN