Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burası Afrika değil, 'İzmir'

Giriş Tarihi: 2.9.2014

İzmir'in Tire ilçesinde yaşayanlar, mahalleye içme suyu sağlayan doğal kaynağın kuruma noktasına geldiğini belirtti, "Susuzluktan Afrikalı kabilelere döndük" dedi

İzmir'in Tire ilçesi kırsalında içme suyu sorun olmaya devam ediyor. Sıcak yaz aylarında çoluk çocuk susuzluktan perişan olduklarını söyleyen Dündarlı mahallesi sakinleri, 2 aydır içecek su bile bulamadıklarını iddia ederek tepki gösterdi. İlçeye, 22 km uzaklıktaki mahallenin meydanında bulunan çeşmeden parmak kalınlığında akan suyu kovalarına doldurabilmek için uzun kuyruklar oluşturan mahalleli, artık dayanacak güçleri kalmadığını belirtti, İZSU'yu göreve çağırdı. Dündarlı Muhtarı Nurettin Yaşar, kuraklık nedeniyle toplam 120 haneli mahallenin mevcut 2 adet su deposuna içme suyu sağlayan doğal kaynağın cılızlaşıp, kuruma noktasına geldiğine işaret etti. "İki aydır susuzluktan Afrikalı kabilelere döndük" diye yakınan Muhtar Yaşar, "İZSU yetkililerine, susuzluk çektiğimizi defalarca resmi yollardan bildirdik. Ancak, bir türlü sorunumuz çözülmedi. Vatandaşımız, meydanda bulunan çeşmeden 1 bidon su alabilmek için saatlerce sıra bekliyor" diye konuştu.

"AİHM'E GİDEBİLİRİZ"
İçecek su bulamadıkları gibi geçimlerini sağladıkları hayvanlarını da sulayamadıklarını ifade eden Yaşar, "Mahallede incelemelerde bulunan İZSU yetkilileri, bizlere Büyükkemerdere'den, Dündarlı'ya boru hattı ile su sağlanacağını söylediler. Çözüm noktasında bugüne kadar herhangi bir gelişme yaşanmadı. Dündarlı'nın yakınlarından geçen dereye ise Somak ve Büyükkemerdere'nin kanalizasyon atıkları karıştığı için bu suyu kullanmamız mümkün değil. Mahallelinin çektiği su çilesine bir türlü çözüm üretemiyoruz. Bir bardak suya muhtaç durumdayız. Gerekirse Dündarlı sakinleri olarak çektiğimiz sıkıntıları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burası Afrika değil, 'İzmir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN