Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O da şartnameye uygun çıkmadı

Giriş Tarihi: 3.9.2014

İzmir'in yeni nesil şehir hatları vapurlarından "1881 Atatürk" kente 1 ay önce getirildi ancak şartnameye uygun olmadığı ortaya çıktı. Geminin Yalova'ya gönderilmesi gündeme gelebilir

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, "31 Temmuz'da İzmir'de olacak" diye medya kuruluşlarına duyurduğu, İzmir'in yeni nesil yolcu gemilerinin üçüncüsü olan 1881 Atatürk'ün, kente gelişinin üzerinden 1 ay geçmesine rağmen tıpkı Çakabey gibi kusurlu olduğu ortaya çıkınca geçici kabulü yapılamadı. 1881 Atatürk isimli geminin şartnameye uygun olmadığının ortaya çıkmasının ardından, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, geminin imalatını yapan Özata firmasının yetkilileri ile biraraya gelecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Özata firmasına, 1881 Atatürk'ün şartnameye uygun hale getirilmesi için süre vereceği öğrenildi. Yüklenici firma, geminin eksiklerini verilen sürede tamamlayacak. Geminin şartnameye uygun hale gelmesi için yapılacak gerekli tadilatın ardından, 1881 Atatürk'ün İBB'ye geçici kabulü yapılacak.Geminin tadilatlarının yapılmasının ardından Norveçli uluslararası denetim kuruluşu DNV, "Klas" belgesini verecek. Ardından İBB, geminin hizmete girmesi için İzmir Liman Başkanlığı'na denize elverişlilik belgesi için başvuru yapacak.

GERİ GÖTÜRÜLEBİLİR
İzmir'e gelişinin üzerinden 1 ay geçmesine rağmen İzmir'de iskele iskele gezdirilen gemi, önce Üçkuyular Vapur İskelesi'ne, daha sonra Pasaport Sahili'ne, en son olarak Bostanlı Vapur İskelesi'ne demirledi. Gemi, yakında tersaneye çekilecek. Özata firması, 1881 Atatürk isimli gemiyi İBB'nin hazırladığı şartnameye uygun hale getirmek için öncelikli olarak Alaybey Tersanesi'ni tercih edecek. Fakat Alaybey'in askeri tersane olmasından dolayı, Özata firmasına izin verilme ihtimali zor görünüyor. 1881 Atatürk'e, Alaybey Tersanesi'nde gereken işlemlerin yapılması için izin çıkmaması durumunda, firma, gemiyi Yalova'da imalatının yapıldığı tersaneye götürecek. Dolayısıyla İzmirlilerin oylarıyla ismi belirlenen 1881 Atatürk, uzunca bir süre daha hizmete giremeyecek. 1881 Atatürk, İBB'nin 351 milyon lira bedelle siparişi ettiği 15 gemiden üçüncüsüydü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O da şartnameye uygun çıkmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN