Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suçun adı değişti

Giriş Tarihi: 3.9.2014

Başkan Kocaoğlu ile 129 kişinin yargılandığı 'Körfez Operasyonu'nda savcı; sanıkların 'ihaleye fesat karıştırmak' suçlamasını değiştirip, 'görevi kötüye kullanmaktan' ek savunmalarını istedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne 3 yıl önce yapılan 'Körfez Operasyonu'nun dün İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasına 397 yıl hapis cezası talebi ile yargılanan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere yargılanan belediye bürokratları, organizatörler ve sendikacılar katıldı. Duruşmayı, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina da izledi.

"BEKLEYECEĞİZ"
Duruşmanın başında Mahkeme Savcısı Berkant Karakaya, sanıklar üzerindeki ihaleye fesat karıştırma suçunun niteliğine göre görevi kötüye kullanmak olarak değişebileceğini belirterek, sanıklardan bu suçlamaya göre yeniden savunma alınmasını istedi. Başkan Kocaoğlu'nun avukatı ise toplanan delilerin ve kayıtların hukuka aykırı olduğunu öne sürerek, tüm delilerin dosyadan çıkartılmasını istedi. Tüm sanık avukatları mahkemeden yeniden bilirkişi raporları alınmasını istedi. Mahkeme heyeti, duruşma sonunda, mevcut delilerin yok sayılması talebini reddederken, diğer isteklerin gelecek duruşmada değerlendirilmesine karar verip, duruşmayı erteledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, duruşma sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, ara karar verildiğini ve duruşmanın ertelendiğini, savcının mütalaası çerçevesinde savunmalarını yineleyeceklerini belirtti. Kocaoğlu, "Savcının 'İhalelerde fesat yok, görevi kötüye kullanmak var' değerlendirmesi oldu. Biz hem de ihaleye fesat, hem de görevi kötüye kullanmak suçunun olduğuna inanmıyoruz. Bütün arkadaşlarımızın beraat etmesi gerektiğine inanıyoruz. Kesin kararı bekleyip göreceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suçun adı değişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN