Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çandarlı' için güçbirliği şart

'Çandarlı Liman Projesi'nin İzmir'in lojistik merkezi olarak 2023 hedeflerine ulaşmada büyük rol oynayacağını vurgulayan Yorgancılar, "Bu yatırım için herkes üstüne düşen görevi yapmalı" dedi

Giriş Tarihi: 4.9.2014
Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar'dan, 15 Mayıs 2011'te temeli atılan 'Çandarlı Limanı kaderine terk edilmesin' uyarısı geldi. 2011'de başlayan projede teknik sebeplerden ötürü ilerleme kaydedilemediğini belirten Yorgancılar, Çandarlı'nın '35 İzmir 35 Proje' arasında belki de en önemli proje olarak dikkat çektiğini vurguladı. Çandarlı Limanı'nın İzmir'in lojistik merkezi olarak 2023 hedeflerine ulaşmada büyük rol oynayacağını ifade eden Yorgancılar, "Çandarlı, 2 bin metre rıhtım uzunluğu ve 4 milyon TEU kapasitesinin 12 milyon TEU'ya ulaşması ile dünyanın sayılı limanlarından biri olarak gösterilmektedir. Ancak, çok üzülerek görmekteyiz ki; 2011 yılında başlayan projede, teknik sebeplerden ötürü ilerleme kaydedilememektedir. Bölge ticaretini canlandırmasının ötesinde; yaratacağı istihdam, hammadde ve mamul madde aşamasında yaratacağı katma değerle çok önemli bir konumda bulunan Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesi şu anda atıl olarak beklemektedir" dedi.

"İKİNCİ PLANA ATILMAMALI"
EBSO olarak istek ve temennilerinin hiçbir İzmir projesinin askıda kalmaması olduğunu vurgulayan Yorgancılar, "Bunun sadece bir İzmir projesi olduğunu da düşünmüyoruz. Bölgemiz ve tabi ki ülkemiz için önem arz eden bir yatırımdır. Başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız olmak üzere, İzmir'in kanaat önderlerinden, yazılı ve görsel medyamızdan Çandarlı Liman projesinin tamamlanması hususunda destek talep ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çandarlı' için güçbirliği şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN