Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeşme'de kanalizasyon ayıbı

Giriş Tarihi: 4.9.2014

Ülkenin önde gelen tatil beldesi, İzmir'in prestji yüksek ilçesi Çeşme'de, Altın Koy olarak bilinen bölgede, rögardan taşan lağım suları denize akıyor

Çeşme Ilıca'da mavi bayraklı plajların bulunduğu bölgede denize lağım suyu akıyor. Çevre sakinleri bu manzaranın 6 aydır dönem dönem yaşandığını, ancak soruna bir türlü çözüm getirilemediğini ifade etti. İZSU'nun bögeye gelerek temizlik çalışması yaptığını, ancak pis suyun aralıklarla denize akmaya devam ettiğini ifade eden vatandaşlar, "Önce Çeşme Belediyesi'ne başvurduk. Ancak bir yanıt alamadık. Bu kez İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne başvurduk. Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, kanalizasyon rögarının taştığı bölgeye gelerek, inceleme yaptılar. Sorunun buradan kaynaklanmadığını söylediler ama bir çözüm bulamadılar" dedi. Belediyeye yaptıkları başvurulara, denizdeki kirliliğin 5 bin birim olan tehlikeli sınırın altında olduğu yanıtını aldıklarını ifade eden çevre sakinleri, kendilerinin yaptırdığı numunede kolibasili değerlerinin 16 bin birim çıktığını da öne sürdü.

ALAÇATI'DA İSYAN

Bu arada, Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Hüsnü Baylav, Alaçatı'nın altyapısının aşırı yoğunluğu kaldıramadığını dile getirerek, "Yeni doğmuş bir bebeğe koşmasını öğretmeye çalışıyoruz. Herkes elini taşın altına koymalı ve bu soruna bir çare bulunmalı" dedi. Baylav, "Alaçatı azmağa arıtmadan çekilen bir hat ile lağımın boşaltıldığının fotograflarını teslim ettim. Yetkililer suçüstü yakalamamız lazım dediler. Suç da belli, suçlu da. Bu azmaktan acilen ilgili birimler örnek alsın. Bu azmak, sörf istasyonlarına akıyor. Bugün ise Ilıca'da lağımın oluk oluk denize aktığını görüyorum. Ne kadar üzücü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme'de kanalizasyon ayıbı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN