Sat sat, nereye kadar?

İşçilerin maaşlarını ödemek için daha önce araçlarını satan Karabağlar Belediyesi'nde, bu kez taşınmaz satışına karar verildi. Üyeler, Kocaoğlu'nun "Biz mal satmadık" sözünü hatırlattı

Giriş Tarihi: 4.9.2014
Karabağlar Belediyesi'nin eylül ayı meclis toplantısında, belediyeye ait 15 gayrimenkulün satışının gündeme gelmesi tartışmalara neden oldu. AK Partili Meclis Üyesi Nazmi Kalyoncu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun "Hayır biz mal sattırmayız" sözünü, İmet Tunç da yine Kocaoğlu'nun basında yer alan "Bir kuruşluk mal satmadık" sözlerini hatırlattı. Tunç, "Büyükşehir Belediyesi'nin 'İzmir'deki malların satışı ile giden paranın geri gelmeyeceğini biliyoruz' sözlerini aynen iade ediyoruz. Belediye tasarrufundaki bu konutların satışını lütfen durdurun. Malını satan belediye batmıştır" dedi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, "Bunlar zorunlu birer satış işlemi. Biz de satıştan yana değiliz. Hisse satışıdır. Belediyenin ekonomik koşullarını göz önüne aldığımızda somut bir önerge getirdik. Daha fazla gelir elde edeceğiz. Gelen para da kamu hizmeti için harcanacak. Borç al, kredi çek, alacakları öde diyorlar. Böyle bir dünya yok. Herkes çalıştığı kurumun sıkıntılarına katlanacak" diye savunma yaptı. Önergenin kabul edilmesinin ardından İmet Tunç meclis salonunu terk etti. AK Partili Azad Fazla ise "Eğer belediye bataklıktan kurtulabilecekse, borçlar ödenecekse, belediyenin ayağa kalkması için bu satış işlemlerini kabul ediyoruz. Belediyeyi ortak akılla yönetmekten bahsediyoruz, takdiri size bırakıyoruz. Biz iyi niyet gösteriyoruz, takoz koymuyoruz" dedi.

BU NE PERHİZ...

Karabağlar Belediyesi daha önce eylem yapan 970 işçinin maaşlarını ödeyebilmek için Başkan Muhittin Selvitopu'nun lüks makam aracının da aralarında yer aldığı 11 araç ihaleyle satışa çıkartılmış, 420 bin lira gelir elde edilmişti. Ancak Karabağlar Belediyesi'nin Üçkuyular'da bulunan arazideki hissesini 49 milyon liraya satıp bunun 43 milyon lirasıyla Burda Alışveriş Merkezini satın almış, 8 milyon 450 bin liraya tadilatını yaptırmıştı. 51 milyon 450 bin liraya mal olan hizmet binası, " bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu" yorumlarına neden olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sat sat, nereye kadar?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN