Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kısa sürede şarj olup daha uzun dayanacak

Gediz Üniversitesi'nden Dr. Mehtap Özdemir Köklü, pillerin ömrünü artıran, şarj olma süresini kısaltan teknoloji geliştirdi. TÜBİTAK'ın desteklediği projeyle, şarj edilebilir pillerde yeni bir dönem başlayacak

Giriş Tarihi: 11.9.2014
Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde enerji verimliliğine yönelik çalışmalar gerçekleştiriliyor. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Mehtap Özdemir Köklü de bilgisayarlardan cep telefonlarına birçok elektronik cihazla hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren şarj edilebilir piller üzerine araştırmalar yapıyor. Dr. Köklü, bu bataryaların şarj olma süresinin uzunluğu, şarj olduktan sonra kullanım süresinin ve ömrünün kısalığı nedeniyle tüketicilerin şikayet ettiği dezavantajlarını azaltmak amacıyla yürüttüğü projede, önemli başarıya ulaştı. Pillerin daha hızlı şarj edilebilmesini ve daha uzun kullanılmasını sağlayan yeni bir teknoloji geliştirdi, TÜBİTAK da destekledi.

VERİMLİLİĞİ DE ARTIRIYOR
Dr. Mehtap Özdemir Köklü, taşınabilir elektronik cihazlardan uzay araçlarına ve elektrikli otomobillere kadar yaygın kullanım alanlarına sahip lityumiyon pillerin üretiminde değişikliğe gittiklerini söyledi, şu bilgileri verdi: "Lityum iyon pilleri, yüksek enerji yoğunluğu, yüksek akım verimi, tam dolum kapasitesi ve hızlı şarj edebilme özelliklerine sahip. Projemiz, bu bölümün daha üstün özelliklere sahip malzemelerden üretilmesini içeriyor. Böylece verimliliği daha yukarıya taşıyacağız. Katot ve anot katmanların da bu yeni teknolojiye uyumlu hale getirilmesiyle yüksek enerji yoğunluğuna sahip, güvenli, uzun ömürlü, kısa sürede şarj edilebilen ve çevreye zarar vermeyen, taşıtlarda güç kaynağı olarak ve birçok mikro elektronik aygıtta kullanım olanağı olan lityum-iyon pillerinin üretimini sağlayacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kısa sürede şarj olup daha uzun dayanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN