Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşil alan yerine beton meydancık

İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi çerçevesinde Alsancak Vapur İskelesi yakınına konulacak vinçlerin etrafında 3 küçük meydancık yapmak için 10 bin metrekare çim alan feda edilecek

Giriş Tarihi: 11.9.2014
İzmir'de sahil şeridine daha güzel bir çehre kazandırmak amacıyla hazırlanan İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi'nde yer alan Alsancak Vapur İskelesi yakınına 3 adet vinç yerleştirilmesi uygulamasına yönelik tepkiler sürerken, aynı düzenlemenin, 5 ay önce serilen çimlerin kaldırılmasını da içerdiği ortaya çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin nisan ayında Kordon'a serdiği kuraklığa ve tuzlu suya dayanıklı olduğu belirtilen rulo çimler, vinçlerin etrafına inşa edilecek 3 küçük meydancık için kaldırılacak. "Kordon'u güzelleştirmek" için 10 bin metkare yeşil alan feda edilecek. Alsancak Vapur İskelesi'nin etrafına konulacak 3 adet devasa vinçin, bölgeyi güzelleştirmeyeceğini, aksine ucube bir görüntü oluşturacağını dile getiren İzmirliler, şimdi "Yeşil alan feda edilerek, kıyı tasarımı mı yapılır" diye sorarak tepkilerini dile getiriyor. Daha beş ay önce serilen çimlerin yeniden sökülecek olması "Kordon yapboza döndü" eleştirilerini de beraberinde getiriyor.

KALİTESİZ İMALAT
İzmir Büyükşehir Belediyesi, iç körfezi çevreleyen 40 kilometrelik sahil şeridini düzenlemek için 2009 yılında gerçekleştirilen Kültür Çalıştayı sonrası çalışma başlattı. Mavişehir ile İnciraltı Kent Ormanı arasında uzanan yaklaşık 40 kilometrelik kıyı şeridi, fiziki özelliklerine ve kullanım amaçlarına göre 4 bölgeye ayrıldı. 3 yıldan fazla süren proje çalışmalarında, aralarında İzmirlilerin de olduğu 100'ün üzerinde tasarımcı görev aldı. Kıyı Tasarım Projesi'nde, ilk imalat olarak Pasaport yeniden düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı ile Konak Pier arasındaki yaklaşık 700 metrelik bölümü yepyeni bir kimliğe kavuşturma hedefiyle yola çıkan Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen alandaki zemin adeta dökülüyor. Malzeme ve imalattaki kalitesizlik nedeniyle Büyükşehir Belediyesi yoğun eleştiriye uğradı. Yine Kıyı Tasarım Projesi kapsamında Alsancak Limanı ile Konak arasındaki bölümde ise tartışma yaratacak düzenlemeler öngörüldü. Tasarımcılar, Alsancak Vapur İskelesi'nin karaya bakan bölümünde 3 adet 30 tonluk vinç konulmasını kararlaştırdı. Vinçlerin etrafında da küçük meydancıklar planlandı.

DEKORATİF VİNÇ!

Etkinlik olmadığı zamanlarda dekoratif amaçlı kullanılması öngörülen vinçlerden, etkinlikler sırasında ışık ve ses sistemlerinin taşınması amacıyla yararlanılması da planlandı. Vinçlerin etrafına yapılan küçük meydancıklar nedeniyle 5 bin metrekare çim alanı kaldırılıp betonlaştırılacak. Gündoğdu Meydanı'nda yapılacak genişletme çalışmalarının ardından burada da 5 bin metrekare çim alan yok olacak. İzmirlilerin denizle bağını güçlendirme amacıyla projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, yeni çalışmalar doğrultusunda toplam 10 bin metrekare çim alanı kaldırarak Kordon'daki yeşil alanı azaltmış olacak.Belediyenin, Alsancak Limanı ile Gündoğdu Meydanı arasında 53 bin metrekarelik alana, kuraklığa ve tuzlu suya dayanıklı diye serdiği rulo çimler 3 ayda sarardı. 5 ay önce çim serilerek yeşillendirilen alanlar tekrar sökülerek betonlaştırılırken, kentin simgesi Kordon da adeta yapboza döndürüldü. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise söz konusu projenin fikir projesi olduğunu, projede yer alan her unsurun uygulanacağı anlamına gelmediğini söyledi. Proje müellifinin onayını alarak değişiklikler yapılabileceğine dikkat çeken yetkililer, düzenlemenin son şeklini daha almadığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil alan yerine beton meydancık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN