Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Babanızın kesesinden mi dağıtıyorsunuz?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerel basının ve ulusal gazetelerin Ege ilavelerine, İzmir'in 92. kurtuluş yıldönümü dolayısıyla ilan verirken, Egeli SABAH'ı görmezden gelmeyi tercih etti

Giriş Tarihi: 13.9.2014
Demokrat, objektif ve eleştirilere açık olduğunu savunan Aziz Kocaoğlu'nun başkanlığındaki İzmir Büyükşehir Belediyesi, herkesin tek yürek olarak, kurtuluş yıldönümünü kutladığı 9 Eylül'de, ayrımcı, ayrıştırıcı, garip bir uygulamaya imza attı. İzmir'de yayımlanan yerel nitelikteki hemen her gazetenin yanı sıra, ulusal gazetelerin Ege ilavelerine 9 Eylül ilanları dağıtan belediye, Egeli SABAH'ı bu uygulamanın dışında tuttu. Herhangi bir nesnel kriterle izahı mümkün olmayan bu uygulama, tabii olarak, akıllara Egeli SABAH'ın yayımladığı haberleri getirdi. Tamamıyla bilgi ve belgeye dayalı haberlerle önemli gazetecilik başarılarına imza atan Egeli SABAH, İzmir metrosunun yeni açılan istasyonlarında yangın algılama ve söndürme sistemleri olmadığını duyurduğunda, Kocaoğlu, "Bu haber yalan, yangın algılama ve söndürme sistemleri var" diyememiş, bunun yerine "kara propaganda" yapıldığını savunmuştu. Derken aradan iki ay geçmeden söz konusu eksiklerin giderilmesi için ihale açan belediye, söz konusu haberlerin "kara propaganda" değil, "halkın bilmesi gereken gerçekler" olduğunu teyit etti. İnşaat Mühendisleri Odası, bu eksiklerle hatların açılmasını "skandal" diye nitelerken, Elektrik Mühendisleri Odası da "risk çok büyük, eksikler giderilene kadar, hatların çalışması tehlikeli. Belediye yetkilileri vatandaşı tatmin edecek bir açıklamada bulunmalı" görüşünü dile getirdi. Somut veriler içeren bu haberleri, yalanma ya da tevil etme imkanı bulamayınca ölüm sessizliğine bürünen, kamuoyunu tatmin edecek bir paragraflık açıklama bile yapamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, adeta "gerçekleri niye yazdınız" diyerek, ilan vermeme yoluyla güya Egeli SABAH'ı cezalandırma yolunu seçti. Muhtemelen "istediğimize verir, istemediğimize vermeyiz" anlayışını hak görerek, bu yolu seçen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yetkilileri şunu unutuyor: Belediyenin bütçesi babanızın kesesi değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi kamu kaynaklarını kullanıyor. Harcama yaparken de nesnel kriterleri gözetmek zorunda. İlan reklam bütçesini kullanırken de öyle. "Gerçek de olsa başkanın hoşuna gitmeyen haber yapan basın kuruluşlarına ilan verilmez" diye bir ölçü koyduysanız, ki öyle görünüyor. Yanlış ve küçük hesaplar içindesiniz.

"SESİNİZİ ÇIKARMAYIN"
İzmir Büyükşehir Belediyesinin "9 Eylül, İzmir'in kurtuluşunun 92. yılı kutlu olsun" başlıklı ilanını verdiği gazeteler Hürriyet Ege, Milliyet Ege, Posta Ege, Habertürk Egeli, Haber Ekspres, 9 Eylül, Yenigün, Cumhuriyet, Zaman. Hatta, Birgün bile pastadan pay alanlar arasında. Kamu kurumlarının, belirli periyotlarla ilan reklam vererek, basın kuruluşlarının ayakta kalmasına katkı sağlaması elbette gerekli. Ancak bunun, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı gibi, "Biz kamu kaynağından size para aktaralım, siz de bizim verdiklerimiz dışındakileri görmeyin, duymayın, yazmayın" anlayışına dönüşmesi, medyanın saygınlığına da zarar verir. Bizden söylemesi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babanızın kesesinden mi dağıtıyorsunuz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN