Okul sendromuna karşı altın öneriler

Uzmanlar, okulların açılmasına az bir süre kala, uyum sürecinin hızlı atlatılması için aile, öğrenci ve öğretmenlere önerilerde bulundu

Giriş Tarihi: 13.9.2014
Uzun yaz tatilini birçok öğrenci, ya aileleri ya da aile büyükleri ile dinlenerek, eğlenerek geçirdi. Denizin, havuzun, güneşin, sokakların keyfini çıkaran öğrencilerin çoğu istedikleri saatte yatıp, istedikleri saatte kalktı. Ancak tatil yakında sona eriyor. Üç ay boyunca öğrencilerin alıştığı özgürlük günleri bitiyor. Düzen, program, çalışma demek olan "okul dönemi" artık kapıda. Uzmanlar tatil sonrası en az birkaç hafta süren bu uyum sürecinin daha kolay atlatılabilmesi için aile, öğrenci ve öğretmenlere önerilerde bulundu. Uzmanlara göre, son hafta, yazlık evden kışlık eve dönülmeli, bedenin alışması için yatma ve kalkma saatleri; aşamalı olarak okul dönemindeki düzene sokulmalıdır. Yeni okula başlayanlar, okulu önceden ziyaret edebilir, alınan kitapları, kırtasiye malzemelerini, odasındaki masa ve dolaplara kendisinin yerleştirmesi teşvik edilebilir. Odasında ve çalışma masasında daha çok zaman geçirebileceği aktiviteler yapılıp, ders temposu her gün artırılarak, ders çalışma veriminin de artması sağlanabilir.

"ÖDÜLLER DE VERİLMELİ"
Öğrencinin, aldığı yeni kararları odasında her zaman görebileceği bir yere yazıp asması, uygulamasına yardımcı olabileceğini belirten uzmanlar, "Televizyon ve bilgisayar oyunlarını, ödev sonrası kendilerine ödül olarak vermeleri, sorumluluklarını ertelemelerini önleyecektir. Öğretmenler de ilk haftalarda daha esnek ve toleranslı davranmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul sendromuna karşı altın öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN