Komik gerekçeler!

Karşıyaka Stadı'nı yaptırmamak için açılan davada, gerekçe olarak spor tesisi inşasında "kamusal yarar olmadığı" öne sürülüyor. "Bölgede trafik sıkışacak" da başka bir bahane

Giriş Tarihi: 17.9.2014
Atıl durumdaki eski stadın yerine, 15 bin kişilik modern butik stat inşa edilerek, 49 yıllığına Karşıyaka Spor Kulübü'ne devredilmesi projesini engellemek için mahkemeye yapılan itirazlar, spor severleri ve yeşil kırmızılı taraftarları çileden çıkaracak gerekçelere dayanıyor. Türkiye'nin en büyük üçüncü kentinin takımları, artık miadını dolduran statların devre dışı kalması yüzünden lig maçlarını oynamak için komşu kentlere taşınmak zorunda kalırken, kente stat kazandırmak makamında bulunanlar, görevlerini yerine getirmek bir tarafa, yapanlara engel olmak için çalışıyor. Gerekçeler ise tatmin edici olmaktan son derece uzak. Karşıyaka taraftarının "kendi statına kavuşma" özlemine son verecek stat için, inşaat çalışmaları başladı. Ancak aşılması gerekli engeller var. Karşıyaka Belediyesi "trafik karmaşası", stat etrafında evleri olan Yalçın Temizocak ve 30 kişi de "yapının kamusal hizmet taşımadığı" gerekçesiyle, stadı engellemek için mahkemeye gitti. Ankara'daki mahkeme iki davayı birleştirerek, yetkisizlik kararı verip, dosyayı 'deki mahkemeye gönderdi.

RUHSAT VERİLMEDİ

Karşıyaka Belediyesi, yapımına başlanan stat için, söz konusu alan imar planlarında stat arazisi olarak görülmesine rağmen, ruhsat vermedi. 8 Nisan'da stat yapılmasına karşı olduğunu açıklayan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın, ihaleden 28 Nisan 2014 tarihinde haberi olduğunu söylemesi başka bir çelişki olarak dikkati çekti.

ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL!

Karşıyaka Stadı projesini geliştiren kulübün eski yöneticilerinden Ali Erten, stadın ihalesinin iptaline yönelik dava açanları eleştirerek, şu bilgileri verdi: "Stat, bu evlerden önce oradaydı. İmar planlarında stadyum olarak belirtilen yere stat yapılmasından daha doğal ne var? Yüklenici firma her şeyin yolunda gitmesi durumunda 12 ay içinde teslim etme sözü verdi. Karşıyaka Belediyesi destek olacağına ruhsat vermedi. Zaman kaybı yaşanıyor. Kulüp ekonomik olarak sürdürülmesi çok zor bir borç yükünün altında. Bu işe karşı çıkanların, bu borcun nasıl ödeneceği konusundaki fikirlerini duyamadık. Trafik, sanal bir bahane. 'Bu alana neden stat yaptırmıyorlar' diye kendime çok kez sordum ama bir türlü cevabını bulamadım Stadın yapımına karşı açtıkları davayla tarihe geçti." Karşıyaka Stadı İçin Gönüllü Avukatlar Grubu Sözcüsü Av. Cevdet Florat ise Karşıyaka Belediyesi'nin itirazlarının kabul edilemez olduğunu, "İhaleyi 28 Nisan'da öğrendik" savının da gerçekle bağdaşmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Komik gerekçeler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN