Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nehirlere özel denetim

Sularıyla geçmiş olduğu yörelere hayat veren Büyük Menderes ve Bakırçay nehirlerindeki balık ölümlerinin artması üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlükleri bölgede analizler yaptı

Ege'nin nehirlerinden kirlilik akıyor. Büyük Menderes'te yüzbinlerce balık ölüyor, Bakırçay'da ise yaşayan canlı kalmadı. Denizli'nin Çivril ilçesindeki alabalık üretim çiftliğinde 600 bine yakın alabalık zehirlendi. Gökgöl mahallesindeki Menderes Nehri üzerindeki kurulu olan Özpekler Su Ürünleri işletmesine ait alabalık üretim çiftliğinde 600 bin civarındaki balığın ölmesi endişeyle karşılandı. Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, balık çiftliğinden gelen ihbar üzerine bölgede inceleme başlattıklarını söyledi. Balıklardan ve sudan numune aldıklarını belirten Kutlu, "İlk belirlemelere göre balıkların nehir suyuna zehirli atıkların karışmasından öldüğünü tahmin ediyoruz" dedi. Telef olan balıklar ve su numuneleri incelemesinin bir hafta içinde sonuçlanacağı öğrenildi. Gökgöl ve Işkılı gölünde meydana gelen balık ölümlerinin Dinar'daki Meyve suyu fabrikasından kaynaklandığını belirten Gökgöllü balıkçılar tedbir alınmazsa birkaç yıl içinde göldeki tüm canlı türlerinin yok olacağını belirttiler.

VARAN'A ZİYARET

Manisa'nın Soma ilçesinin Bakır beldesinden doğup Manisa, Kırkağaç, Kınık ve Bergama ilçelerinden geçerek Çandarlı'dan Ege Denizi'ne dökülen Bakırçay nehrinde 2011 yılından beri zaman zaman yaşanan balık ölümleri bu yıl aralıklarla iki kez balık ölümleri yaşanması ve nehirde kirliliğin hat safhaya ulaşması Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'i harekete geçirdi. Başkan Gönenç, Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel ve Armağanlar Köyü Muhtarı Recai Ergüner, Kaşıkçı Köyü Muhtarı Kadir İşlek ve bölgede çiftçilik yapan birkaç akil adamlar, İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürü Selahattin Varan'ı ziyaret etti. Başkan Mehmet Gönenç ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, Bergama atık su arıtma tesisinin yaklaşık 3 yıldan beri çalıştığını belirtti, "Dolayısıyla Bergama'da evsel atıklar anlamında bir kirlilik söz konusu değil ama Bergama'ya gelmeden önce Kınık, Poyracık gibi hatta Soma gibi yerlerde arıtma tesisi halen yapılmış değil. Artı yıllarca Soma'dan kömür yıkama tesislerinin bıraktığı sular söz konusu. Onun dışında Bakırçay ovasında kurulu birçok salça ve konserve fabrikaları var. Haliyle tüm bunların yaratmış olduğu kirlilik artık Bakırçay'da çok ciddi hissedilmeye başladı" dedi.

KONTROLLER SÜRECEK

Burada öncelikle yapılması gereken sanayi tesislerinin arıtma tesislerini yapmaları sağlanması olduğunu vurgulayan Gönenç, 2 ay içinde oluşan balık ölümleri konusunda Çevre İl Müdürü Selahattin Varan'a bilgi verdiklerini söyledi, şöyle devam etti, "Varan da bize Bakırçay'da denetimlerin sıklaştırılacağını ve daha önce ciddi cezaların bazı işletmelere kesildiğini söyledi. Para cezalarının da yeterli olmadığını, bundan sonra kontrollerin ve çalışmaların da devam edeceğini söyledi. Birimlerine de bu konuda direktifi verdi." Artık Bakırçay'da canlı yaşayamayacak duruma geldi. Sadece Bakırçay'da suyun içindeki canlılara balıklara hayat vermiyor. Oradan yüzlerce dönüm tarım arazisi sulanıyor. Bu tarım arazilerinde direk tüketiciyle buluşan sebze ve meyveler yetişiyor. Bunların hepsi de kaygı verici. Bir an önce Bakırçay'da kirlilik kaynakları ve alınacak önlemler, hatta üretilen tarım ürünlerine ne kadar etkiliyor. Bu ürünlerin tüketilmesinde bir sakınca doğurup doğurmadığı da aslında araştırılması gerekiyor. Çiftçilerde bu konuda tedirgin ve ne yapacaklarını bilmiyor. Sonuçta burada 12 ay kirli akan bir Bakırçay nehri var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nehirlere özel denetim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN