Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eller aya İzmir yaya

İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Tancan Uysal, diğer büyükşehirlerin TÜBİTAK'la işbirliğine giderek bilim merkezleri protokolü imzaladığını, İzmir Büyükşehir'in ise 1 yıldır tek adım atmadığını ifade etti

Giriş Tarihi: 20.9.2014
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tancan Uysal, İzmir'de yerel yönetimin, bilimsel gelişmeye destek sağlama konusunda diğer bölgelerin gerisinde kaldığını dile getirdi. Konya Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliği ile Konya'da açılan ilk bilim merkezinin ardından Bursa, Kayseri ve Kocaeli'de de çalışmaların başladığını, ayrıca Ankara, Samsun, Gaziantep, Eskişehir ve Sakarya gibi şehirlere de bilim merkezi yapılması için büyükşehir belediyeleriyle TÜBİTAK arasında ön protokoller imzalandığını kaydeden Prof. Dr. Uysal, "Hani bir söz vardır ya: Millet gidiyor aya biz hala yaya... Başka büyükşehirlerin belediyeleri bu alanda tüm diğer gündemlerinin yanında bilime ve insana yapılan yatırımın en değerli hazine olduğu fikrine inanmışlar ve bir bir merkezleri kurup hizmete açmaya başlamışlar. Biz İzmirliler olarak; kısır çekişmelerin içinde, gerçek projelere, geleceğe yapılacak yatırımlara ne zaman vakit ayrılacak merakla bekliyoruz" dedi.

AYDIN İZMİR'E YAKIŞMALI
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na çağrıda bulunan Prof.Dr.Uysal, konunun siyaset meselesi olmadığına vurgu yaparak, "Konu kısır bir tartışma olarak algılanmamalıdır. Burada söz konusu olan Aydın İzmir'e, Demokrat İzmir'e yakışan çocuklarımız, gençlerimiz için olumlu bir adım atmak; onları pozitif ilimlerin ışığında donatmaktır" ifadelerini kullandı.

HALA BİR ÇABA YOK

Prof. Dr. Uysal, 1 yıl önce İzmir'deki 9 üniversitenin oluşturduğu İzmir Üniversiteler Platformunda 9 rektöre, bilim merkezleri konusunda sunum yaptığını, rektörlerin de konuyu Büyükşehir Belediye Başkanına ilettiklerini belirterek" Bu süreç içinde hala belediyenin en ufak bir çaba göstermemesini İzmir adına kaygıyla karşılıyorum. Bu konuda gerekli altyapı prosedürleri tamamlanarak, bir an önce TÜBİTAK'a başvurulmalı ve her bilim merkezi için proje kapsamında verilen 10 milyon liralık projenin şehrimize kazandırılmasını istemekteyiz" dedi. Kocaoğlu'na yazdığı açık mektuba, bilim merkezleri konusunda "uzun süredir içinin yandığını" anlatarak başlayan Prof. Dr. Tancan Uysal, "Bu siyaset meselesi değildir" diyerek, 10 milyon liralık projenin İzmir'e kazandırılması konusunda gerekli adımların artık atılması çağrısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eller aya İzmir yaya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN