Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rapor dikkate alınmadı

Milletvekili İlknur Denizli'nin sosyal medyadan duyurduğu ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi'nin ortak raporunda, Yamanlar'a kurulması planan katı atık depolama alanın uygun görülmediği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 20.9.2014
AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli'nin Twitter'dan duyurduğu Yamanlar'da yapılması planlanan katı atık tesisleri hakkında ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi'nin ortak raporu çarpıcı gerçekleri gözler önüne serdi. Harmandalı katı atık tesisi ile ilgili de geniş bir araştırmaya yer verilen raporda "Yapılan değerlendirmeler sonucunda Yamanlar İzmir için doğru bir katı atık depolama alanı değildir. Yamanlar, ekolojik değeri olan bir alandır" ifadelerine yer verildi. ODTÜ ve Hacettepe'nin beraber hazırladığı raporda birçok önemli başlık göze çarpıyor. Harmandalı katı atık tesislerinin işleyiş sistemini açıklayarak başlayan raporda mevcut halin de artık ihtiyaçlara cevap vermediğinin altı çizildi. Çevresel korumanın sağlanarak Harmandalı'nın şartlarının iyileştirilmesinin de yasal bir zorunluluk olduğunun altı çizildi. Raporda ayrıca katı atık tesislerinin neden Yamanlar'a yapılmaması gerektiği de şöyle açıklandı:

"ALT SU HAVZASINI ETKİLEYECEK"
"Yamanlar, doğal sit alanı ve içme suyu havzası barındıran bir yerdir.Çok büyük bir zorunluluk yokken buraya çevresel bir stres getirmek yanlıştır. Katı atık tesisinin yine aynı bölgeye yapılması şehircilik açısından da uygun değildir. Yamanlar Bölgesi ekolojik hassasiyetler dolayısıyla yakma işlemleri için uygun bir bölge olmayabilir. Yamanlar' kurulacak katı atık tesisi iki adet alt su havzasını etkileyecektir" ifadelerine yer verildi. Raporda en dikkat çekici tespitlerden biri de bölgenin jeolojik yapısı gereği de uygun olmadığı vurgulandı. Bu nedenle Yamanlar'a kurulacak tesisin yapımının her aşamasında sorun beklendiğinin de altı çizildi.

ÇÖZÜMLERİ DE RAPORDA SUNULDU
Raporda çözümlere de yer verildi. Raporda, Harmandalı katı atık alanına entegre bir tesis kurup, Harmandalı bölgesi işletilirken aynı zamanda rehabilite edilmelidir sonucuna varıldı. Yapılan araştırmalar sonucunda İzmir'in güneyi ve güneydoğusunda bir alanın seçilmesi önerildi. Bu süreçte de belediyelerin ortak çalışması gerektiği raporda yer aldı. İzmir'in yıllardır tartışılan tesisi için yer arayışı tamamlanmış gibi görünse de bu rapor karşısında Karşıyaka Belediyesi'nin nasıl bir tutum sergileyeceği merak konusu oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rapor dikkate alınmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN