Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelleri kaldırmak için İzmir'de buluşacaklar

Dokuz Eylül Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nün ilk kez düzenlediği "Uluslararası Engelsiz Bilişim Kongresi" yarın İzmir'de başlıyor

Giriş Tarihi: 22.9.2014
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vahap Tecim, İzmir'de ilk kez düzenlenen Engelsiz Bilişim Kongresi'nin yarın başlayacağını bildirdi. Prof. Dr. Tecim, Egeli SABAH'a yaptığı açıklamada, engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak bir çok buluşun bu kongrede tanıtılacağını kaydetti. Görme engellilere yönelik titreşimli bastonun, ayrıca bir çok akıllı telefonlar uygulamasının da kongrede görücüye çıkacağını dile getiren Tecim şu bilgileri verdi:

BİRBİRİNDEN İLGİNÇ BULUŞLAR
"Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için teknolojinin farklı alanlarda kullanımı da gerekiyor. Kongremizin birinci gününde platformun Türkiye çapında engelsiz bilişim ödülleri verilecek. Ödül törenini Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda yapacağız. Binamıza, engellilerin kullanabileceği panaromik bir asansör yaptık. Engellilere yönelik tüm fiziksel engelleri kaldırdık. Eğitimde ve öğretim de engelleri kaldırmak istiyoruz. Bölüm olarak 12 cep telefonu ve tablet uygulaması geliştirdik. Bu uygulamaları kongrede Türkiye'ye armağan edeceğiz. Otistik çocuklar için belli yaş kategorilerde yaşama katılmak için çok farklı engelleri var. Bazılarının yüz yıkama, kişisel bakım gibi engelleri var. Bazılarının ise gittikleri lokantada sipariş vermede sıkıntıları var. Otistik çocuklar bu uygulamaları kullanarak hayatlarını kolaylaştıracaklar. Konuşamayan otistik bir çocuk bu uygulama ile yazdığı ifadeyi sese çevirebilecek. İşitme engellilerin el hareketlerini sese çeviren bir yazılım geliştirdik. Bunlar Türkiye'de ilk. El yazısı ile harfleri yazma programı geliştirdik. Engelli çocuklar ekrana dokunarak el yazısını ve harfleri öğrenebiliyor." Prof. Dr. Tecim, alzheimer hastaları için de çok önemli bir program geliştirdiklerini anlatarak, "Hatırlatıcım adlı programla mükerrer ilaç almalarının önüne geçilebilecek. Bunlar küçük ama hayat kurtarıcı programlar. Bir başka programımız, engelli kaldırımına park edilen araçların fotoğrafının çekilip İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne ihbar olarak gönderebilmesine ilişkin. Şeker hastaları için de mobil insülin diye bir yazılım geliştirdik. Görme engelliler için titreşimli bir baston yaptık. Elektronik bastonun ilk lansmanını kongrede yapacağız. Baston duvara ya da araca yaklaşınca sizi titreyerek uyarıyor. Yaklaştıkça titreşim artıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelleri kaldırmak için İzmir'de buluşacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN