Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Farkındalık yarattılar

Giriş Tarihi: 24.9.2014

İzmir Kent Konseyi, "Otomobilsiz Kentler Günü" etkinliği ile insan sağlığı ve karbon salınımının azaltılması konularında fark yarattı

Dünyanın çeşitli kentlerinde 16 - 22 Eylül tarihlerinin "Avrupa Hareketlilik Haftası" olarak kutlanmasından yola çıkan İzmir Kent Konseyi, Türkiye'de ilk kez kutlanan 'Otomobilsiz Kentler Günü'yle dikkat çekti. Etkinlik çerçevesinde Alsancak'ta Gündoğdu Meydanı'ndan Lozan Meydanı'na kadar olan güzergahta yer alan Plevne Bulvarı bir günlüğüne motorlu araç trafiğine kapatıldı.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

22 Eylül'ün İzmir'de 'Otomobilsiz Kentler Günü' olarak kutlanmasından büyük mutluluk duyduklarını söyleyen İzmir Kent Konseyi Başkanı Güman Kızıltan, "Etkinliğin amacı, dünya genelinde, sürdürülebilir, çevreye duyarlı ulaşım yöntemleri ve kent içi ulaşımda hareketliliğin özendirilmesi. Bu şeref İzmir'indir" dedi. 'Otomobilsiz Kentler Günü'ne özel 'Sokaklar Bizim' sloganı ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelliler Merkezi'nde eğitim gören yaklaşık 30 engelli çocuk tarafından branda üzerine yapılan resimler, Konak ve Alsancak Vapur iskelelerinde sergilendi. Çocuklar, Orta Anadolu oyun havaları eşliğinde 'engelsiz dans gösterisi' gerçekleştirdi. Kutlama kapsamında Lozan Meydanı'ndan başlayarak Plevne Bulvarı'nı takiben Havagazı Fabrikası'na kadar bisiklet turu düzenlendi. Etkinlik çerçevesinde; dans, serbest kürsü, konserler, flash mob, tiyatro gösterileri, kukla, yoga gibi etkinliklerin yanı sıra kitap okuma, şiir dinletisi, yüz boyama, sek sek, origami, geri dönüşüm giysi defilesi ile çeşitli yarışmalar da düzenlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Farkındalık yarattılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN