Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyİ de orası mera alanı

Karşıyaka Stadı'nın inşa edilmesine karşı olan Karşıyaka Belediye Başkanı Akpınar'ın "İşte stadı buraya yapacağım" dediği Örnekköy'deki alan tapuda, mera ve ağıl olarak görünüyor

Giriş Tarihi: 24.9.2014
İmar planlarında stadyum olarak görünen mevcut eski stadın yerine yenisinin yapılmasını "gerekirse çadır kurarak" engelleyeceğini söyleyen Karşıyaka Belediyesi Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın, kulüp başkanı Fatih Diniz ile birlikte gidip incelediği ve "İşte stat burası olacak" diye bahsettiği Örnekköy 2428/2 ada parselindeki alanın tapuda "mera ve ağıl" olarak kayıtlı bulunduğu ortaya çıktı. Yaban ve evcil hayvanların yaşam alanları olması, toprak verimliliğin artırılmasına katkıda bulunması gibi sebeplerle, tüm dünyada meraların korunması için çalışılırken, Karşıyaka Belediyesi "yine de ben buraya stat yapacağım" diye ısrarcı olursa, uzun bir prosüdür izlemesi gerekecek.

MERA KURULU'NA GİDECEK
Öncelikle, "mera ve ağıl" olarak görülen İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait arazinin kullanım niteliğinin değiştirilmesi şart. Bunun için İzmir Valiliği'nden onay alınması zorunlu. İzmir İl Mera Komisyonu'nda değerlendirilecek kullanım cinsi değişikliği talebi kabul edilse bile bu karar yargıya açık olacak. Konunun yargıya taşınması durumunda bu tür davaların Türkiye'de tamamlanma süresi ortalama 7-8 yıl sürüyor. Bu tür davalara en çarpıcı örnek İnciraltı'nda yapılan plan değişiklikleri. İmar planlarında değişiklik sonucu davalar açılan İnciraltı Planları'nın davası 55 yıldır devam ediyor. İmar planlarında stadyum olarak görülen araziye "imar planlarına uymuyor" gerekçesiyle ruhsat vermeyen Karşıyaka Belediyesi'nin ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "arazinin cinsinin değişikliği" talebinin kabul edilmesi durumunda Örnekköy'deki arazi kayıtlara bu kez de "park" olarak geçecek. Yani yeşil alan şeklindeki imar notunun "stadyum" olarak değiştirilmesi ve tekrar plan tadilatı yapılması gerekiyor. Süreç sorunsuz tamamlansa bile Karşıyakalı taraftarların uzak olduğu için sıcak bakmadığı statta maç yapılabilmesi 5 yıl sonra mümkün olacak. Ayrıca 53 bin 680 metrekarelik eğimli arazinin ne kadar para harcanarak stadyuma elverişli hale getirileceği de merak konusu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyİ de orası mera alanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN