Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşçilerin isyanı büyüyor

Giriş Tarihi: 26.9.2014

Karabağlar'da taşeron şirket ile sözleşme imzalanmasının ardından işçiler dün yine belediye önünde eylem yaptı. DİSK Temsilcisi Memiş Sarı, "Başkanlara karşı çığlık oluşturacağız. Mücadelemiz devam edecek" dedi

Karabağlar Belediyesi Fen İşleri'nde 166 işçiyi ilgilendiren ihaleri taşeron firmanın kazanmasının ardından kriz sürüyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı Genel-İş Sendikası'na bağlı işçiler bu kez belediye binası önünde eylem yaptı. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "Ben biraz işin siyasal boyutuna değişeceğim. Belediye başkanlarına, milletvekillerine karşı bir çığlık oluşturacağız. Bunu duymayanlara İzmir çukurunu dar edeceğiz. Dün Büyükşehir Belediyesi'nde 650 ESHOT çalışanını, Çiğli'de, MERBEL'de, İZENEJİ'de nasıl yaptıysak bugün de Karabağlar'daki arkadaşlarımız için taşerona geçit vermeyeceğiz" dedi. Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Azat Fazla da, her fırsatta taşerona karşı olduğunu belirten Başkan Muhittin Selvitopu'nun ihaleye girmeyerek alanı tamamen taşerona teslim ettiğini öne sürdü. Karbel'in ihaleye girmemesi nedeniyle hizmetlerin ciddi anlamda aksayacağını belirten Fazla, "Çözüm olarak. belediye taşeronun kazandığı ihaleyi yasa gereği iptal etme yetkisine sahiptir ve tercih ettiği şirkete vermeye yetkilidir. Belediye bu durumda taşeron şirketin kendilerini Kamu İhale Kurulu'na (KİK) şikayet edeceğinden bahsediyor. Peki biz de sorarız, şimdiye kadar hizmet alım ihalelerinde hangi belediye başkanı yargılanmıştır. Şimdiye kadar kamu hizmet alım ihalelerinde kendi belediye şirketine işi verdiği için hangi CHP'li belediye başkanı soruşturma geçirmiştir? Şimdiye kadar hapis yatan hiç CHP'li belediye başkanı olmuş mudur ki. Varsa hangi belediye başkanı kamuoyu ile bunu paylaşsınlar. Aksi taktirde CHP'li belediyle başkanlarını samimiyetsiz olarak ilan ederiz" diye konuştu.

SAMİMİYETSİZLİĞİN SONUCU
İşçilerin taşeronda çalışmasını arzu etmediğini söyleyen CHP'li belediye yöneticilerinin samimiyetsizliğini gösterdiğini ifade eden Azat Fazla, "Biz AK Partili meclis üyeleri olarak iş barışının korunması için işçilerimizin işlerine dönmelerini isteriz. Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nu bu konuda samimi olmaya ve dirençli olmaya davet ederiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşçilerin isyanı büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN