Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlık onay verdİ

Giriş Tarihi: 27.9.2014

Büyükşehir'in Karşıyaka Yamanlar'da kurmak istediği, büyük tartışmalara neden olan katı atık bertaraf tesisinin yeri için bakanlık, ön fizibilite raporunu onayladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Karşıyaka Yamanlar'da yapmayı planladığı ve büyük tepkilere neden olan katı atık bertaraf tesisi için geri sayım başladı. Geçtiğimiz haftalarda Mahalli Çevre Kurulu'nun 'kamu yararı vardır' kararının ardından şimdi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yamanlar'da kurulması öngörülen katı atık bertaraf tesisi için Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ön fizibilite raporunu onayladı. Böylece Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Yamanlar'ın yanı sıra Bergama ve Ödemiş'te yapılması öngörülen katı atık bertaraf tesisleri de kısmen de olsa bakanlık tarafından onaylanmış oldu.

BAŞKAN KOCAOĞLU AÇIKLADI

Gelişmeyi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu açıkladı. Önceki gün 44.'sü gerçekleştirilen İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda kurul üyelerine bilgi veren Başkan Kocaoğlu; ÇED süreci öncesinde önemli bir aşama olan ön fizibilite raporunun onay aldığını vurguladı. Başkan Aziz Kocaoğlu, "Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili çalışmalarımız son noktaya geldi. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecimiz başlamıştır. Mahalli Çevre Kurulu'nda uygun görüş gelmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerin uygun olduğuna karar vererek ön fizibiliteye de 'Olur' verdi. Umuyorum bundan sonra çalışmalar hızlanır ve gerçekleştiremediğimiz proje hayata geçer. Burada son teknoloji bir tesis olacak" dedi.

BUNDAN SONRA NE OLACAK

Büyükşehir, ön fizibilite raporunu hazırlattığı firmaya yine aynı ihale kapsamında ÇED Ön Araştırma Raporunu da hazırlatacak. Ardından bu rapor, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne sunulacak. Raporu inceleyecek olan il müdürlüğü, 'ÇED raporu gereklidir' ya da 'Değildir' kararı verecek. Eğer, 'ÇED raporu gereklidir' derse başta Yamanlar olmak üzere Bergama, Ödemiş ve kentin güneyinde kurulması öngörülen ve henüz yeri belli olmayan tesisler için Büyük ÇED Raporu hazırlanacak. Eğer 'ÇED Raporu gerekli değil' kararı verilirse Yamanlar'daki ve diğer yerlerde yapılması öngörülen katı atık bertaraf tesisleri ilk etapta imar planlarına işlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık onay verdİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN