Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demek ki ham hum meselesi değil

İzmir Valisi Mustafa Toprak, İl Özel İdaresi mallarının paylaşımı konusunda tartışmaların ideolojik yapılmaması gerektiğini belirterek, "İzmir'in mallarını ham yaptırmam" diyen Kocaoğlu'na göndermede bulundu

Giriş Tarihi: 27.9.2014
Toprak, İzmir'de Valilik bünyesinde oluşturulan komisyonun İl Özel İdaresi mallarının devirlerini tamamlaması sonrası alınan kararların yanlış olduğuna ilişkin iddiaların bulunduğunu, bunların mahkemelere yansıdığını, bir yanlış varsa mahkemelerin bunu ortaya koyacağını ifade etti.Bu konuda başlayan tartışmalarda zaman zaman hak etmedikleri ölçüde hedef gösterildiklerini belirten Toprak, kentte bir kavga ortamı olduğunu yansıtmaya çalışan bir kesim bulunduğunu, vatandaşın da bundan olumsuz etkilendiğini anlattı. Kendisinin kavga ve uzlaşmazlık ortamından özellikle uzak durduğunu ifade eden Toprak, "Vatandaş beni yolda görüyor, otobüsler seferlerinin azaltılmasından dahi beni sorumlu tutarak şikayet ediyor. Bazen insanlar hedef gösterilebiliyor. Bazı şeyler olmamasına rağmen olmuş gibi insanların zihnine işlemeler olabiliyor. Bunları onların vicdanlarına, politika üretenlerin ahlaklarına bırakmak istiyorum" dedi.

ŞAHSİYETİ KARALAMAYIN
"İzmir'de 1,5 yıldır görevdeyim, hiç kavga ettiğimi gördünüz mü ?" diyen Toprak, söylemleri, üslubu ve olaylara yaklaşımında kavgadan uzak durmaya özen gösterdiğini, kimsenin kendisinden polemiğe girmesini, kavga etmesini beklememesi gerektiğini ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin konuya ilgili yürüyüş düzenlemesi kararına saygı duyduğunu dile getiren Vali Toprak, "Yeter ki bunlar, şahsiyetleri, ahlakı karalamadan, hedef göstermeden yapılsın" dedi. İl Özel İdaresi'nden Hazine'ye devredilen yerlerin satışa çıkarılacağı iddialarının kendisini üzdüğünü ifade eden Toprak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hazine de olsa büyükşehir de olsa eğer bu yerler iyi bir şekilde kullanılacaksa sorun yoktur. Malın kimde olduğu önemli değil, önemli olan o değerin İzmir'in istihdamına, üretimine, gelişmesine, sosyo ekonomik yapısı, kültürel, sanatsal faaliyetlerine ne derece etkin şekilde altyapı oluşturacağıdır. Yeri geldiğinde 'satılmasın, ham yapılacak' denilen, belediyelere verdiğimiz yerler bile satışa çıkabiliyor. Demek ki bunlar 'ham hum yapma meselesi' değil. İdeolojik yaklaşımdan uzak durarak, bu malların kentin ihtiyaçları için hangi hizmet alanı uygunsa orada kullanılması yönünde bir anlayış içinde olunması gerektiğini düşünüyoruz." İzmirBüyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Özel İdare malların Hazine ve bakanlıklara devredildiği, belediyeye devir yapılmadığı gerekçesiyle "İzmir'in malını ham yaptırmam" demiş ancak CHP'li ilçe belediyesinin satış kararında yanlışlık olmadığını savunmuştu.

YÜRÜMEKTEN VAZGEÇTİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kapatılan İl Özel İdaresi mallarının paylaşımı tartışmalarına ilişkin, "11 Ekimde bir yürüyüş yaparak toplumda farkındalık yaratmak istiyorduk. Ancak yargıya intikal etmiş bir konuda, yargı sürecini etkileme endişesi ve hassasiyeti taşıdığımız için, yapmayı düşündüğümüz eylemden vazgeçtik" dedi. Konunun yargıya taşındığını hatırlatan Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti: "Bizim önemli problemlerimizden bir tanesi 4,5 milyar liralık özel idare mallarından İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ve ilçe belediyelere hiçbir şey verilmemesi konusu. Bu konudaki mücadelemizi sürdürüyoruz. Yargı sürecini etkileme hassasiyeti taşıdığımız için, 11 Ekimde yapmayı düşündüğümüz eylemden vazgeçtik

BONZAİ ŞARKISI ÇOK KIZDIRDI
İzmir 3. İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu'nda konuşan Vali Mustafa Toprak, "Bonzai ile mücadele ediyorsunuz ama bir taraftan şarkısı çalınıyor. Bu şarkının düğünlerde çalınmasına suç duyurusunda bulunuyor, tamamen yasaklanmasıyla ilgili altyapıyı oluşturuyoruz" dedi. Vali Toprak, sentetik uyuşturucunun bazı maddelerle birlikte kullanılmasının ani ölümlere yol açtığına dikkat çekerek, "Onun için nereye gidiyoruz gibi bir takım endişeleri hep birlikte yaşıyoruz. Acaba tedbirler yeterli midir? Tüm bu güzel çalışmalara rağmen rakamlar uyuşturucunun kullanım oranının arttığını gösteriyor maalesef. Bunu bir an önce önleme çalışmalarını yapmak noktasındayız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demek ki ham hum meselesi değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN