Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni jeotermal kaynak müjdesi

Sarayköy'de özel bir şirket tarafından 10 gün önce başlatılan sondaj çalışmasında yaklaşık 180 metre derinlikte, 170 derece sıcaklıkta jeotermal su kaynağı bulundu

Giriş Tarihi: 27.9.2014
Denizli Sarayköy'de elektrik üretebilecek sıcaklığa sahip yeni bir jeotermal kaynak tespit edildi. Maden Tektik Arama'dan (MTA) 2011 yılında 2 bin 250 hektar alanda jeotermal su arama ve işletme ruhsatı alan 30 yıllığına 20 milyon dolara alan özel bir firma, bölgede jeotermal su kaynağı aramaya başladı. Firma, tarafından Tekkehamam bölgesinde sürdürdüğü sondaj çalışmasında, 180 metre derinlikten saniyede 100 litre 170 derece sıcaklıkta jeotermal su kaynağı buldu. Firmanın proje sorumlusu Kamil Özdağ, ilgili kurumlardan alınan izinler sonrasında sondajlara başladıklarını ifade ederek, "Bugünde bir sondajımızda 180 metrede çok verimli bir kaynağa ulaştık. Şu anda gözüken debi 100 litre saniye civarında. Kontrollü bir şekilde bir akış yapıyoruz. Çevreye hiç bir zararı yok. Ülkemize ve bölgemize güzel bir enerji kaynağına ulaştığımız için çok mutluyuz, gururluyuz. İnşallah bu enerji üretimine uygun yüksek sıcaklıkta bu kaynakla ülkemizin enerji açığına bir nebze olsun fayda sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

SANTRAL KURULACAK
Kısa sürede yüksek debili, yüksek ısıya sahip jeotermal suyu bulmayı başardıklarını dile getiren Özdağ, "Jeotermal sudan elektrik üretecek tesisin yapımına kısa sürede başlanacak. Tesisin 2015'in ekim ayında bitirilerek üretime başlanmasını hedefliyoruz. Jeotermal sıcak sudan 20 megavatlık elektrik santralı kurulacak. Bu çok büyük bir zenginlik. Böyle kuyuların ve tesislerin artması ile birlikte ülke olarak enerjide dışa bağımlılıktan kurtulabiliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni jeotermal kaynak müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN