Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tabela silindi ama proje bitirilemedi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2012 yılında Agora kazı alanı içinde yıkılmaya yüz tutmuş kimi kaynaklara göre Sabetay Sevi'nin doğup büyüdüğü evi restore etme işi bir türlü tamamlanamadı

Giriş Tarihi: 29.9.2014
Musevi din adamı Sabetay Sevi'nin doğup büyüdüğü düşünülen, Agora'nın ön kısmında bulunan evin restorasyonu için başlanan çalışma 2 yıldır bitirilemedi. Sevi'nin Namazgah Mahallesi İkiçeşmelik Caddesi'ndeki evi "Agora Müze Evi" olarak kullanılmak üzere 13 Kasım 2012'de restore edilmeye başlandı. Bina, çalışmaların tamamlanmasının ardından, Agora ören yerinden çıkarılan eserlerin de sergilenebileceği bir müze olarak kullanılacak. İki ayrı yapıdan oluşan tescilli bina, 18. yüzyıla ait tuğla, taş, ahşap karkas ve demir gergi sistemiyle dönemin özelliklerini gösteriyor. 2 ve 3 katlı olan bu yapılar, yaklaşık 60 metrekare büyüklüğünde bir avluyla birbirine bağlanıyor. Olumsuz iklim koşulları nedeniyle zaman içerisinde yapı karkası tamamen çürümüş durumda olan 2 katlı binadaki restorasyon çalışmalarında eski yapı olduğu gibi korunup, içinde çelik karkas ve cam malzemeden oluşan yeni yapı oluşturulacak. 3 katlı diğer binada ise geleneksel yapı sistemi korunarak binanın restorasyonu tamamlanacak. Çalışmaların ardından yapı "müze evi" olarak kullanılacak ve Agora'dan çıkan buluntuların sergileneceği bir müze alanı olacak. 22 aydır müzede süren restorasyon çalışmaları henüz bitirilemedi. Restorasyonu yapılan tarihi binanın önündeki tabelada işin bitiş tarihi ve süresi bölümünün silindiği görülürken, çalışmanın ne zaman biteceği merak konusu oldu. Müzenin etrafında tahtadan iskeleler görülürken, çalışan bir işçinin bile olmaması dikkat çekti.

SABETAY SEVİ KİMDİR?

Sabetay Sevi 17. yüzyılda Osmanlı topraklarında İzmir Agora'da doğdu. 22 yaşında Mesihlik iddiasında bulunan Sevi, dünyayı kötülüklerden arındıracağına tüm Yahudileri mukaddes İsrail'e götürerek orada yeniden tapınağı inşa edeceğine inanıyordu. Mahkemeye çıkarıldı, kerhen Müslüman oldu. İnananların çoğu peşini bıraktı ufak bir grup onu takip ederek Müslüman oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tabela silindi ama proje bitirilemedi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN