Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ve tebligat ulaştı

Giriş Tarihi: 1.10.2014

Büyükşehir'in Yeni Fuar Alanı'nda işçi güvenliğini riske attığı yolundaki haberimizi ihbar kabul eden Bakanlık, yaptığı araştırma sonucu inşaatı durdurma kararı almıştı. O rapor Büyükşehir'e tebliğ edildi

Egeli Sabah'ın geçtiğimiz hafta sonu iş müfettişlerinin fuar alanı şantiyesine yaptığı şok baskının ardından hazırladıkları raporu kamuoyuna duyurmasının ardından, Gaziemir Kaymakamlığı vasıtası ile durdurma yazısı yüklenici Ermit Firması'na ve Büyükşehir Belediyesi'ne tebliğ edildi. Tebligatta müfettişlerce belirlenen iş ve işçi güvenliğini tehlikeye atan eksikler giderilene kadar şantiyedeki inşa faliyetlerin durdurulduğuna yer verildi. Durdurma yazısı Büyükşehir Belediyesi'nde şok etkisi yarattı. Şimdi tüm gözler işçilerin can güvenliğini hiçe sayan yüklenici firma ve buna seyirci kalan Büyükşehir Belediyesi'ne çevrildi. Büyükşehir, eksikleri tamamladıktan sonra müfettişleri şantiye sahasında alınan önlemleri denetleyecek. Eğer yeterli bulursa inşaat yeniden başlayabilecek. Bu da en iyimser tahminle 20 günü bulabilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziemir'de yapımı sürdürülen Yeni Fuar Alanı içinden geçen yüksek gerilim hattının inşaatta çalışan işçilerin can güvenliğini riske attığı yolundaki haberimizi ihbar kabul eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir İş Teftiş Kurulu harekete geçti. İŞKUR İl Müdürü Kadri Kabak'ın talimatı ile geçtiğimiz hafta Yeni Fuar Alanı şantiyesine şok baskın düzenleyen müfettişler, şantiye sahasında işçilerin can güvenliğinin riske atıldığını belirledi. TEİAŞ tarafından yüklenici firmaya ve Büyükşehir'e gönderilen uyarı yazısında şantiye sahası içinden geçmekte olan 380 KV'lik yüksek gerilim hattının izdüşümünden itibaren 30 metre sağında 30 metre solunda hiçbir şekilde iş makinası ve vinç çalıştırılmaması yönündeki uyarıların hiçe sayıldığını belirleyen müfettişler rapor hazırladı. Hazırlanan raporda 6331 Sayılı İş Güvenliği Kanuna'na göre işçi sağlığını ilgilendiren eksikler tek ek tespit edildi. Çalışma Bakanlığı da müfettişleri bu raporlarına dayanarak, iş durdurma kararı aldı. Yeni Fuar Alanı'nda inşaat çalışmalarını durdurma kararı Valilik'ten Gaziemir Kaymakamlığı'na gönderildi. Gaziemir Kaymakamlığı da Gaziemir Belediyesi Zabıtası aracılığıyla tebligatı 29 Eylül saat 16.00'da müteahhit firmaya Ermit İnşaat'a yaptı. Müteahhit firma çalışmaları durdurdu.

YENİDEN KONTROL EDİLECEK
Belediye yetkilileri, müteahhit firmanın birkaç gün içinde rapordaki eksikleri tamamlayacağını söyledi. Eksiklikler tamamlandıktan sonra yapılacak başvurusu sonrası Çalışma Bakanlığı iş müfettişlerinin 7 gün içinde yeniden kontrole geleceğini belirten yetkililer, araya bayram tatili de girdiği için 7 günlük sürenin en erken tatil sonrası 8 Ekim'de başlayabileceğini, iş müfettişlerinin de 15 Ekim'e kadar yeni rapor düzenlemeleri için süre olduğunu belirtti. İnşaatın 15 Ekim'den sonra yeniden faaliyete geçmesini beklediklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ve tebligat ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN