Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baştan beri hatalıymış!

Giriş Tarihi: 2.10.2014

Yeni Fuar Alanı inşaatının işçi güvenliği olmadığı için durdurulmasının ardından, skandal yaratacak yeni bir belgeye ulaştık. Yüksek gerilim hattının daha proje aşamasında Büyükşehir tarafından atlandığı ortaya çıktı

Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziemir'de yapımı süren Yeni Fuar Alanı İnşaatı'nın can güvenliği olmadığı gerekçesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir İş Teftiş Kurulu Müfettişlerince mühürlenmesinin ardından, Egeli Sabah skandal niteliğindeki bir belgeye daha ulaştı. Yeni Fuar Alanı inşaatının tam ortasından geçen ve çalışmaları büyük ölçüde olumsuz yönde etkileyen yüksek gerilim hattının daha proje aşamasında Büyükşehir Belediyesi tarafından atlandığı ortaya çıktı. Egeli Sabah'ın ulaştığı belgeye göre Yeni Fuar Alanı ihalesine katılmak üzere dosya alan Türkerler İnşaat Firması, İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yapım İhaleleri Şube Müdürlüğü'ne 3 Nisan 2012'de, 4 maddeden oluşan bir yazı gönderiyor. Firma yazdığı yazıda Büyükşehir Belediyesi'ne inşaat alanının tam ortasından geçmekte olan yüksek gerilim enerji nakil hattının deplase edilip edilmeyeceğini soruyor. Fen İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Raif Canbek imzasıyla firmaya cevaben gönderilen yazıda, "Bu ihale kapsamında TEİAŞ'a ait yüksek gerilim enerji nakil hattı kalacaktır" deniyor. Skandallar zinciri bununla da sınırlı kalmıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüt Proje Daire Başkanlığı tarafından çizilen Yeni Fuar Alanı projesinde de yüksek gerilin hattı olduğu gibi korunuyor. Hattın deplasesine ilişkin herhangi bir çalışma öngörülmüyor. Üstelik ihaleye çıkılan projede hattın etrafı da güvenlik gerekçesi ile kazıklarla çevriliyor. Bu da daha proje aşamasında hata yapıldığı güvenlik konusunun göz ardı edildiğini gözler önüne seriyor.

BÜYÜKŞEHİR CEVAP VERDİ
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri yüksek gerilim hattının proje aşamasında atlanmadığını, başından beri hattın farkında olunduğunu öne sürdü. Yetkililer; "O süreçte TEİAŞ'a inşaat alanı ortasında kalan hattı kaydırması için yazı yazıldı. Fakat TEİAŞ yatırım programında yer almadığı için deplaseyi yapamayacağını belirtti. Bunun üzerine inşaat projesi, yüksek gerilim hattıyla birlikte çizilmek zorunda kalındı" diye konuştu.

İHBAR SAYILDI

Yüklenici Ermit İnşaat'a tanınan süre 14 Temmuz'da sona ermesine rağmen inşaat, öngörülen sürede bitmedi. Ermit İnşaat, mahkeme kanalı ile durum tespiti yaptırdı. İnşaat alanında incelemelerde bulunan bilirkişiler inşaat sahasında can güvenliğinin riske atıldığını, TEİAŞ'ın uyarılarının dikkate alınmadığını belirledi. Egeli Sabah'ın şantiyede iş güvenliğinin riske atıldığı yönündeki haberlerini ihbar kabul eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İzmir İş Teftiş Kurulu Müfettişleri, enerji nakil hattının etrafındaki güvenlik mesafelerine uyulmadığı belirledi. Ardından da eksikler tamamlanıncaya kadar inşaatı durdurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baştan beri hatalıymış!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN