Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rafineri devleri gelecek

'STAR Rafinerisi' projesi ile Türkiye'nin özel sektör eliyle yapılan ilk rafineri yatırımına ev sahipliği yapan İzmir, rafineri ve petrokimya sektörlerinin temsilcilerini ağırlayacak

Giriş Tarihi: 2.10.2014
SOCAR Türkiye'nin ana sponsoru olduğu 17. Orta ve Doğu Avrupa Rafineri ve Petrokimya Konferansı 14-16 Ekim tarihleri arasında Hilton Oteli'nde gerçekleştirilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın açılış konuşmasını yapacağı konferans hakkında bilgi veren SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, 10 yıl önce rafineripetrokimya entegrasyonun taşıdığı önemi Türkiye'de anlatmaya başladıklarını söyledi. Dünyada gelişmiş ülkelerin ortak özelliklerinin, bu entegrasyonu başarıyla hayata geçirmeleri olduğunu kaydeden Yavuz, "Petkim Yarımadası'nda inşası süren STAR Rafinerisi projemiz, bu entegrasyonun dünyadaki özgün örneklerinden biri olacak. Yatırımlarımızla Avrupa'daki en önemli üretim üslerinden birini oluşturmak istiyoruz. İzmit-Yarımca'da ve İzmir-Aliağa'da 1970'li yıllarda devlet tarafından başarıyla gerçekleştirilen entegrasyon zinciri, bugün yeni halkalar eklenerek özel sektör mantığı ile yeniden hayat bulacak. 5.6 Milyar Dolar yatırım bedeli ile ülkemizin özel sektör eliyle yapılan ilk rafinerisi olma özelliğini taşıyan yatırımla İzmir'e böylesine önemli bir konferans getirdiğimiz için mutluyuz.

ÇOK ÖNEMLİ KONFERANS
Bu konferansla dünyada ilgili sektörlerin dikkatini İzmir'e çekmeyi hedefliyoruz. SOCAR Türkiye olarak bizler de misafirlerimizi Petkim Yarımadası'nı gezdirerek yatırımlarımızı tanıtma imkanı bulacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rafineri devleri gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN