Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitime hizmette idelojik takıntılar

Narlıdere Belediyesi'nin, ilçedeki 17 okula sağladığı personel desteğini geri çektiğini bildiren Memur Sen Temsilcisi Abdurrahim Şenocak, bunun eğitime darbe olduğunu ve ideolojik yaklaşımların sosyal belediyecilik anlayışıyla bağdaşmadığını belirtti

Giriş Tarihi: 3.10.2014
Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir- Sen İzmir Şube Başkanı Abdurrahim Şenocak, yeni yasa ile İzmir'de bazı okul yöneticilerinin değişmesinin ardından, Narlıdere Belediyesi'nin kendisine yakın olan idareciler görevden alındı diye eğitime verdiği desteği geri çektiğini, bunun son derece tehlikeli bir yaklaşım olduğunu söyledi. Egeli SABAH'a açıklamalarda bulunan Şenocak, Narlıdere Belediyesi'nin, ilçedeki 17 okula 37 personelle temizlik ve güvenlik konusunda verdiği desteği geri çektiğini bildirdi. Şenocak, "Milli Eğitim'de yönetici atama yasası değişti. Yeni kriterler getirilince bazı idareciler elendi. 20-30 yıllık müdür ve idarecilerin bazıları görevlerinden ayrıldı. Böyle olunca Narlıdere Belediyesi, 37 kişiden oluşan personeli okullardan geri çekti. Bu, eğitime vurulan darbedir. Sosyal belediyecilik anlayışında, belediyeler vatandaşa hizmet etmeli. Yöneticiler, benim ideolojik fikirlerime uymuyor diyerek bu hizmeti kesemez. Bu son derece tehlikeli bir anlayıştır" dedi. Şenocak, aynı belediyenin daha önce de okuldaki sınıflar arasında ayrımcılık yaptığını dile getirerek, "Belediye Narlıdere'de bir okulun binasını boyuyor. İçerisinde İmam Hatip'e tahsis edilmiş 4 dersliği boyamadan okuldan ayrılıyor. Bu yaklaşımı kabul etmek mümkün değil" diye konuştu.

BEDAVA REKLAM YAPILIYOR

Karşıyaka'da da belediye başkanının, idarecilik görevlerinden alınan okul yöneticileriyle bir araya gelerek, ideolojik bir yaklaşım ortaya koyduğunu vurgulayan Şenocak, okullara asılan reklam içerikli afişleri de doğru bulmadığını söyledi. Şenocak, "Belediye başkanları hakın parası ile okullara, kamu kurumlarına tadilat ve boya hizmeti sağlıyor. Ardından, çalışmanın yapıldığı binaya 'Filanca belediye başkanı tarafından yaptırılmıştır' diye yazı asılıyor. Kamunun parası ile bedavaya reklam olmaz. Okullar ve kamu kurumları zaten devlet tarafından destekleniyor" görüşünü ifade etti. Şenocak, İzmir'in özellikle yüksek öğrenimde parlayabilecek güçlü bir potansiyeli bulunduğunu ancak gerekli hamlelerin bir türlü yapılamadığını da dile getirerek, "9 tane üniversite var. İklimini de bir avantaj olarak kullanırsa İzmir daha çok öğrenciyi kente çeker. Böylece üniversite kenti haline gelir. Sonuçta sanayi ve diğer unsurlar gelişmediği için kimlik açısından İzmir, üniversite şehri olarak ön plana çıkabilir. Kent, üniversiteler ile dünyaya açılma şansına sahip fakat, uluslararası bir üniversitesi yok" dedi. İzmir'in şehirleşme altyapısını tamamlamadığını da belirten Şenocak, "İzmir, varoşların yoğun olduğu bir kent. Gültepe ve Kadifekale'den merkeze hiç inmemiş insanlar var. Yerel yönetimler elini taşın altına koymalı. Kongreler kenti olalım diyoruz. Türkiye'nin üçüncü büyük kentinde 5 bin kişilik bir kongre salonu yok" şeklinde görüş bildirdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitime hizmette idelojik takıntılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN