Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirtaş: Hedef Rusya pazarı

Giriş Tarihi: 6.10.2014
Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Rusya'nın Ukrayna krizinden sonra batılı ülkelerin ekonomik ve ticari yaptırımlarına cevap olarak AB, ABD, Kanada, Avustralya ve Norveç'ten meyve, sebze, et, balık, süt ve süt ürünleriyle yumurta ithalatını bir yıl süreliğine yasakladığını belirterek, bunun ardından alternatif ülkelere yönelen Rusya'nın Türkiye'ye de yöneldiğine dikkat çekti.
AB Komisyonu'nun, Rusya'nın tarım ve gıda ürünlerine uyguladığı ambargonun üye ülkelerin geçtiğimiz yıl Rusya'ya gerçekleştirdiği 11.8 milyar dolarlık tarım ve gıda ürünleri ihracatını kapsadığını belirten Demirtaş, "En büyük zararı Litvanya, Polonya, Almanya ve Hollanda görecek gibi gözüküyor. Diğer yandan bu ambargo, AB ve ABD dışında kalan ülkeler için 5 milyar dolarlık yeni bir Pazar doğması anlamına da geliyor" dedi.
Bu konuda T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın çeşitli toplantılar gerçekleştirerek ihracatçılarımızın önünü açacak çalışmalar yürüttüğünü belirten Demirtaş, "Biz de hemen Gıda ve Tarım İzmir İl Müdürlüğü hemen temasa geçtik.
Gereken prosedürler ve uygulanması gereken koşullar ile ilgili olarak Odamız üyelerini bildirdik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirtaş: Hedef Rusya pazarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN