Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçak avcılar, balıkları zehirli yem ile avlıyor

Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Yapıcı, balıkların zehirlenerek avlandığına dikkat çekti. İlaçlı yemlerin kayalıklara bırakıldıklarını belirten Yapıcı, "Bu yemi yiyen her canlı ölüyor" dedi

Giriş Tarihi: 6.10.2014
Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Yapıcı, kaçak avcıların çeşitli ot ve kimyasal karışımla balığı zehirleyerek avladıklarını ileri sürdü. Yapıcı, yaptığı açıklamada, av sezonunun başlamasıyla birlikte kaçak avcıların da denizlerde görülmeye başladığını, son dönemlerde denizdeki canlılar için önemli tehlike oluşturan yöntemlerle balık avlandığını bildirdi. Balıkların zehirlenerek avlandığı iddiasında bulunan Yapıcı, "Çeşitli ot ve ilaçla karıştırılan hamsi ve sardalye denize, özellikle de balıkların bulundukları kayalık alanlara bırakılıyor. Sadece balıklar değil, bu yemi yiyen her canlı ölüyor. Kaçak avcılar, bu yemleri yiyerek baygın halde su yüzüne vuran balıkları topluyor. Resmen katliam yapıyorlar" ifadelerini kullandı. Kaçak avcıların uyguladığı yöntemlerin, deniz canlılarına ve gelirini balıkçılıkla sağlayan esnafa büyük zarar verdiğini ifade eden Yapıcı, bu yöntemle balık avlayan bir teknenin, normal şartlarda 10 küçük teknenin 10 günde yakalayabileceği bağılı birkaç saatte tuttuğu bilgisini verdi. Yapıcı, konuyla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık İzmir İl Müdürlüğü'nün ekiplerinin çalışma yürüttüğünü ve bu yöntemi kullanan kişilere para cezası uyguladığını, fakat para cezasının yanında daha ağır yaptırımlar getirilmesi gerektiğine inandıklarını belirterek, "Kullandıkları yem zehirdir, zararlıdır diyoruz. Laboratuvarda incelenmesi gerek" ifadesini kullandı.

"BÖLGEMİZE ATILAR"
Urla İskelesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Temiztepe ise, son dönemlerde denizlerde kaçak avcılığın arttığına dikkati çekerek, bu kişilerin yasal olmayan yöntemlere sıklıkla başvurduğunu bildirdi. Kaçak avcıların bazı ot ve ilaçları balığa karıştırarak, yem olarak kullandıklarını öğrendiklerini kaydeden Temiztepe, "Bu yem kıyı bölgelerde denize atılıyor. Yavru balıklar da, denizin içindeki diğer canlılar da bunu yiyor. Bölgede bu yemi yiyen her canlı ölüyor, uzun süre de bölgede balık olmuyor. Bölgemize attılar, günlerce su yüzüne balık çıktı. Yem olarak kullanılan bu maddelerin kimyasal olup olmadığını bilmiyoruz ama öyle olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü balığı bayıltıp öldürüyor" diye konuştu. Konuyla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne şikayette bulunduklarını bildiren Temiztepe, bu tarzı benimseyen kaçak avcıların başka bölgelerde avlanmalarını sürdürdükleri yönünde duyumlar aldıklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak avcılar, balıkları zehirli yem ile avlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN