CHP gitmeden çöplük de gitmez

'de ömrünü tamamlayan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nda 2018'e kadar vahşi depolamanın devam edeceğinin ortaya çıkması bölgede yaşayan vatandaşları isyan ettirdi

Giriş Tarihi: 7.10.2014
Karşıyaka Yamanlar'aı planlanan katı atık bertaraf tesisine ilişkin tartışmalar sürerken, Büyükşehir Belediyesi'nin resmi internet sitesinde 36 ay süreyle düzenli katı atık depolama alanlarında çöplerin serilmesi, sıkıştırılması ve örtülmesi işi ile ilgili hizmet alımı yapacağını duyurunca, ömrünü tamamlayan Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nın üç yıl daha faaliyetini sürdüreceği ortaya çıktı. Buna göre ihaleyi alan firma işe 1 Ocak 2015'te başlayacak ve 31 Aralık 2017'ye kadar hizmeti sürdürecek. İhalenin 21 Ekim'de saat 14.00'te İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde yapılacak. İhaleyi alacak firma Harmandalı ve Bergama'daki çöplüklerde vahşi depolama yapmaya devam edecek. Söz konusu ihale duyurusunun 2018'e kadar çöp kokusunu ve pisliğini çekeceklerini ortaya çıkardığını söyleyen Harmandalı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ufuk Ünnü, "Hep çöp depolama alanı kapatılacak deniliyordu. Yine hayal kırıklığına uğradık. Her an bir patlama olacak diye tedirginlik yaşıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan ayında verilen iftar yemeğinde Aziz Kocaoğlu'na çöp alanı ile görüşmek için zarf verdim. Fakat geri dönüş olmadı. Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne elektronik posta gönderdim. Geçtiğimiz hafta Aziz Kocaoğlu beni aradı. Geleceğini söyledi. Fakat henüz gelen olmadı. Aziz Kocaoğlu sağda solda yer aramasın. Gelsin şu anki mevcut yerin arkasına bir çöp tesisi kursun. Koyundere'den o bölgeye yol açarak çöp kamyonlarının da bu bölgeden geçişini kaldırsın" diye konuştu.

KANDIRMAYIN
Belediye başkanlarının halkı oyaladıklarını ifade eden evli 3 çocuk babası Mehmet Şeker (65), "10 senedir Harmandalı'nda yaşıyorum. Aziz Kocaoğlu, 2011 yılında çöp depolama alanını kaldıracağını söylemişti. Fakat çöpler hala Harmandalı'na geliyor. İnsanları böyle kandırmasınlar" diye konuştu. 48 yaşındaki Efkan Albaz , "Harmandalı halkını insan yerine koymuyorlar. Gelsinler burada yarım saat kalsınlar bakalım kokudan durabilecekler mi? 22 yıldır bu kokuyu çekiyoruz. Yine çekmeye devam edeceğiz" diyerek tepkisini dile getirdi. risk var Kazım Birol (60) ise "Yeter artık. Çöpten bıktık. Çöp dağları kayma yapıyor. Birilerin canına mal olacak. Patlama riski var. İnsan sağlığını da tehdit ediyor. Çaresizce ne olacağını bekliyoruz" şeklinde konuştu. CHP'nin İzmir'de iktidardan gitmeden buradan çöplüğün kalkmayacağını söyleyen Eser Türker (55), "10 yıldır Harmandalı'nda yaşıyorum. CHP İzmir'de iktidardan gitmeden bu çöplük buradan kalkmaz. CHP'ye oy verildiği sürece İzmir'de Harmandalı da yerinde saymaya devam eder" şeklinde konuştu. Özel bir şirkette çaycı olarak çalışan 3 çocuk annesi Asiye Kaygısız, "Çoluğumun çocuğumun torunumun sağlığı için çöplük buradan kalksın artık. Burada oturanlar hayvan değil insan. CHP'liyim, Atatürkçüyüm fakat burada yapılan yanlışı söylemekten çekinmiyorum. 4 çocuk annesi Rabia Eyiol ise, "Artık daha fazla çöplüğü görmek istemiyoruz. Bıktık. Konuşacak, söyleyecek bir şey de bulamıyoruz. Belediye yetkilileri sesimizi duysun. 2018 yılına kadar çöpün kokusunu ve pisliğini çekmek istemiyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP gitmeden çöplük de gitmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN