Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedeften dönüş yok

Giriş Tarihi: 7.10.2014

EXPO 2020 yarışının kaybedilmesi, 'i sağlık turizminin başkenti yapmaya yönelik çalışmalardan vazgeçilmesine yol açmayacak. İnciraltı'na termal otel de dahil sağlık merkezi yatırımları yapılacak

Valisi Mustafa Toprak, kentin EXPO 2020 adaylığında İnciraltı'nın sağlık merkezi olması yönünde çalışmalar yapıldığını, EXPO yarışının kaybedildiğini ancak bu faaliyetlerin süreceğini söyledi. Vali Toprak, "EXPO bir sinerji getirecek, katkı sağlayacaktı. Ama o yarışı kaybettik. İzmir, sadece EXPO'yla var değil. İzmir, İnciraltı'yla ilgili hiçbir şekilde oranın turizm bölgesi olarak kullanılması, oteller bölgesi olması, sağlık turizmi merkezi olması, oradaki Agamemnon kaplıca suyunun kullanılması hedefinden geri durması asla mümkün değil. İnciraltı'ndaki 670 hektarlık alan, mutlaka bu ilin sosyal, kültürel, sanat olaylarına altyapı oluşturacak sağlık turizminin merkezi olacak. O konuda sağlık serbest bölgesini, sağlık alanındaki altyapıyı, termal oteller zincirini de içerecek. Bunun takibini yapıyoruz. Onun dışında çok söz söyleyen var. Karşı olanlar var. 'Sadece kültür, sanat merkezi olsun, yeşil alan olarak kalsın' diyenler var. Tam bir görüş birliği yok. Şu anda önümüzde imar planı var. O planın uygulanması noktasında da Büyükşehir Belediyesi ve Balçova belediyelerine verilmiş yetki var. Bu manada bekleyeceğiz ve göreceğiz. İzmir'de bu işler çok tartışmalı ve uzun vadeli geçiyor. Bize kaybettiren o. Biran önce karar verilmeli, uygulamaya geçilmeli ama biraz fazla tartışıyoruz. Tartışmanın sonunda çözüm önermediğimiz için zaman çok hızlı akıp gidiyor ve gecikiyoruz. Temel yaklaşım, oranın İzmir'in tüm turizm altyapısını güçlendirecek, yeni bir turizm destinasyonu oluşturacak, sağlık turizmini de öngörecek, bunun termal suyla birlikte desteklenecek, otelleri de içerecek şekilde dizayn edecek uygulamadır" dedi.

İTTİFAK GEREKİYOR
İnciraltı'ndaki bölgenin yaklaşık 200-250 hektarlık kısmının hazineye, onun dışındaki bölümlerin ise 3'ncü ve özel kişilere ait alanlar olduğunu anlatan Toprak, "İmar planı var ama imar planının alt ölçekli plan uygulamalarına mutlaka büyükşehir ve Balçova belediyesinin de görüşmeleri ve çalışmaları çerçevesinde şekillenecek. Uzun süreçli bir yol diye düşünüyorum" diye konuştu.Toprak, tartışmaların çok olduğu yerde ittifak sağlanamadığını ve zaman kaybedildiğini dile getirerek, "Çok fazla bir yol da almış değiliz. Hedefler, niyetler, fırsatlar var ama onları değerlendirebilecek ortamı oluşturmak gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedeften dönüş yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN