Vandallık değil sağduyu ve soğukkanlılık hakim

IŞİD'i protesto bahanesiyle sokaklara salınan gruplar, ortalığı yakıp yıkarak, kaosa yol açmak istedi. Ancak emniyet güçleri ve vatandaşların sağduyulu yaklaşımı bu çabalarını sonuçsuz bıraktı

Giriş Tarihi: 10.10.2014
İzmir'de terör örgütü IŞİD'i protesto bahanesiyle sokaklara çıkarak, "gösteri ve yürüyüş hakkı"nı aşıp, işyerlerini, kamu mallarını taşlayan, çevreye zarar veren gruplar, arzuladıkları kaos ortamını bulamadı. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi önünde dün gece toplanan grup, bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra olaysız şekilde dağıldı. Ancak Karabağlar ilçesi Eskiizmir ve Limontepe semtleri ile Konak ilçesi Çimentepe semtlerinde maske takarak yüzlerini gizleyen gruplar yolda barikat oluşturduı, çevredeki okullara zarar verdi. Karşıyaka ilçesi Onur mahallesinde ise bir otomobile molotofkokteyli atılarak zarar verildi. Çevreyolu Bayraklı Tünelleri'nde de polis araçlarına taş atıldı. Karabağlar Uzundere'de yaklaşık 30 kişi molotofkokteyli ile bir marketi ateşe verdi. Bazı göstericiler ellerindeki taşlarla marketin camlarını kırdı. Alevler içinde kalan market kullanılamaz hale geldi.

BAYRAK İNDİRİLMEDİ
Öte yandan İzmir Valiliği, Kadifakale sur içinde bulunan Türk Bayrağı'nın indirildiği iddialarına ilişkin, "Bayrağı yarıya kadar indirmiş olan eylemci grubun bayrağı tamamen indirmesine fırsat verilmeden, müdahale edilmek suretiyle söz konusu bayrağın yeniden göndere çekilmesi sağlanmıştır" açıklamasında bulundu. İzmir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, bölücü terör örgütüne müzahir kişilerin kentin değişik noktalarındaki güvenlik kuvvetleri ile araçlarına, belediye otobüslerine, bazı bankalara, vatandaşlara ait işyerlerine ve araçlarına taşlı, sopalı, molotoflu, havai fişekli ve maytaplı saldırılarda bulundukları belirtildi. Açıklamada, bayrak indirme teşebbüsünün haber alındığı ve buna izin verilmediği, teşebbüs olayına karışan 1993 doğumlu M.O. ile bölgedeki 19 şahsın gözaltına alındığı belirtildi.

GALEYANA GETİRDİ
İzinsiz gösterilere katıldıkları ve teşvik ettikleri iddiasıyla aralarında HDP İzmir İl Eş Başkanı Cavit Uğur'un da bulunduğu 11'i küçük yaşta 27 kişi adliyeye sevk edildi. Uğur'un sosyal medyadaki hesabından eylemlere katılma çağrısı yaptığı ve eyleme katılanları galeyana getirici paylaşımlarda bulunduğu, M.E.T'nin (25) Konak'taki gösterilerde polisin silahını alarak kaçmaya çalıştığı iddia edildi. Manisa ve Aydın'da çevreye zarar veren gruplara polis müdahalede bulundu. Manisa İl Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, 200-250 kişilik grubun ekiplere taşla saldırması üzerine müdahale ettiklerini ve 6 kişiyi gözaltına aldıklarını bildirerek, aileleri çocuklarına ship çıkma konusunda uyardı.

İNSANLIK DUMURA MI UĞRADI?
İzmir Valisi Mustafa Toprak, günün "serinkanlı olma günü" olduğuna vurgu yaparak, Twitter hesabından şu ifadeleri paylaştı: "Alışveriş yaptığın dükkanı, marketi yakıyorsun, beklediğin otobüs durağını, bindiğin otobüsü yakıyorsun... Her sabah sana tebessüm eden komşunun arabasını yakıyorsun... Bağımsızlığını simgeleyen yüce bayrağımıza ihanet ediyorsun. Peki sen kimsin? Sende veya yönlendirenlerde insanlık, ahlak, vicdan bu kadar mı dumura uğradı?" Toprak, anne babalara da seslenerek, "Lütfen, anneler, babalar, mesuliyet sahipleri, sokaktaki çocuklarınızı, vicdani, ahlaki sorumluluğunuz altında olan kimseleri kontrol ediniz" dedi.

VATANDAŞLAR GECE BOYU NÖBET TUTTU
Bayraklı'nın Yamanlar semtinde, IŞİD bahanesiyle eylem yapan bir grup, iddiaya göre Erzurum ve Karslıların evlerinin bulunduğu sokağa taşla saldırdı. Market ve evlerin camlarını kıran gruba tepki gösteren mahalle sakinlerden Mustafa Altun, kimseyle bir sorunları bulunmadığını belirterek, "Bu kadar insan, 'evime zarar gelmesin, çocuklarıma zarar gelmesin' diye dışarıda. Kimse ile savaşmak için değil. Evlerimize ve çocuklarımıza saldırı olmasın diye sokakta nöbet bekliyoruz. Tacize uğrarken oturamayız" şeklinde konuştu.

DEMİRTAŞ'TAN SAĞDUYU ÇAĞRISI
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, IŞİD'i protesto etmek amacıyla yapılan gösterilerde 23 vatandaşın hayatını kaybetmesi, yüzlerce kişinin yaralanmasından üzüntü duyduğunu belirtti. Kamu binaları ve araçların yakıldığını hatırlatan Demirtaş "Düşünce ve ifade özgürlüğü kuşkusuz önemli. Ama bu hakkın, insanların hayatını kaybedeceği, sokakların yakılıp yıkılacağı şiddet olaylarına dönüştürülmesi kabul edilemez. İç barışı bozacak her türlü şiddetin karşısındayız" diyerek, sağduyu çağrısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vandallık değil sağduyu ve soğukkanlılık hakim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN