Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çatır çatır satıyorlar

Giriş Tarihi: 11.10.2014

r Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ve CHP İl Başkanı Ali Engin'in açıklamalarına rağmen Tire'de belediyeye devredilen köy tüzel kişiliklerine ait taşınmazların satılması, kent gündemine bomba gibi düştü

CHP'li Tire Belediyesi'nin, Gökçen'deki 45 dönüm araziyi CHP İlçe Başkanı Mehmet Birlik'in oğlu Ali Birlik ve yeğeni Mustafa Metin'e 1 milyon 230 bin liraya satması, "Ham yaptırmama" deyimini siyaset literatürüne sokan r Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ile "satış yapılmayacak" sözü veren diğer parti yetkililerini zor durumda bıraktı. AK Parti Grup Sözcüsü Bilal Doğan, 'Sayın Kocaoğlu, duydunuz mu? Özel İdarenin mallarını ham yapmışlar, hem de yapan kim biliyor musunuz, haberiniz var mı? Bir zahmet öğrenip bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz. Sayın Kocaoğlu, hani İzmir'in malını ham yaptırmayacaktınız. Zaten Özel İdarenin mallarını, Belediyeye devredilirken, belediye tapu işlemleri sırasında dahi satmaya niyet etmiş. Siz ve CHP İl Başkanınız Tire İlgili malların satılmasından vazgeçildiğini açıklamıştınız. Bu malları İZSU'ya verecektiniz, Büyükşehir Belediyesi hizmet alanı olacaktı. Gördüğünüz gibi hiç bir açıklamalarınız gerçeği yansıtmadığını görüyoruz. Şimdi ben buradan sayın Başkan Aziz Kocaoğlu'na sesleniyorum. Sayın Kocaoğlu, siz bu kenti yönetimiyorsunuz. Siz CHP'li bir Belediye Başkanına bile sözünüz geçmiyor. Bu satış kararının iptali gerek. Yoksa bunlar daha başlangıç ne var yok satarlar" dedi.

RESMEN FACİA!

CHP'li Yücel Özen ise "Şaşkınlıktan söyleyecek söz bulamıyorum. Satan CHP'li, alan CHP'li... Ne diyeyim... İçinde bulunulan durum CHP açısından resmen bir faciaya dönüştü. Sayın Kocaoğlu bundan sonra ne yapacak merak ediyorum" diye konuştu. AK Parti Tire İlçe Başkanı Kamil Yaldız, AK Parti Grubu'nun ekim ayı meclis toplantısında verdikleri önergeyle hem satış yetkisinin meclise iade edilmesini istediklerini hem de başkanın istediği Gökçen'deki taşınmazların satışı konusunda ret oyu kullandıklarını hatırlattı. Yaldız, "Mal satışının her türlüsüne karşıyız. Bizim duruşumuz baştan beri belli. Satışa karşı net bir tavır aldık. Başkan Çiçek her fırsatta Gökçen'in borçlarını devraldığını söylüyor. Ancak, kendisinin geçmişte "Mal satarak borç ödenmez" şeklinde sözleri var. Şimdi ne değişti?" diye konuştu. Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, ekim ayı belediye meclis toplantısında, "Köy mallarından bugüne kadar bir kıymık bile satmadık. İddia edildiği gibi mezarlık falan da satmaya kalkmadık. Gökçen beldesinden 6 milyon lira borç devraldık. Artık borç ve faiz ödemek istemiyoruz" dedi.

İHALE İNCELENECEK
Aziz Kocaoğlu, Tire'deki satış ile ilgili yaptığı açıklamada, "Belediye arsa, otel ya da kendi yerini satabilir. Ama köylerden gelen malları satamaz. Zaten bu arazilerle ilgili satış kararı alınsa, ihaleye girer alırdım. Köylünün o malları satın alamayacağı zaten biliniyor. Satılmaması en iyi durumdur. Tire Belediye Başkanı da gerekeni yaptı" demişti. Gökçen Mahallesi Muhtarı Süleyman Köseoğlu, söz konusu arazilerin toplamının 45 dönüm civarında olduğunu ve buradan toplam yedi ailenin geçimini sağladığını söyledi. Köseoğlu, ailelerin araziler karşılığı belediyeye kira ödediğini kaydetti. Köseoğlu, "Başkan Çiçek, her defasında Gökçen'den 6 milyon borç devraldığını belirtiyor. Son meclis toplantısını izledim. Köy mallarının satılmayacağı belirtilmişti. Ancak yerel seçimlerden sonra mahalle olan Gökçen bu karardan niye faydalanamadı bilemiyorum" diye konuştu. AK Parti İl Başkanı Bülent Delican, "Karakolda başka söyler mahkemede şaşar durumu var. Hem diyorlar biz İzmir'in malını ham yaptırmayız. Hem kırmızı kitapçıklarında 'Biz köylünün mallarını emanet olarak görüyoruz, kesinlikle sattırmayacağız' yazmasına rağmen ne hikmetse Ege Bölgesindeki CHP'liler çatır çatır malları satıyorlar. Bu halkımızın gözünden kaçmıyor. Kimse kimseyi yanıltamaz. Her şey tüm çıplaklığı ile ortada, arkada başka bir plan olduğu belli, ihaleyi de inceleyeceğiz. CHP'nin satıp, CHP'linin aldığı bir süreçle karşı karşıyayız. Derhal bu konu ile ilgili bir açıklama bekliyoruz" diye konuştu. Delican, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin'den de sessiz kalmamasını, İzmirlinin hakkını savunmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çatır çatır satıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN