Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşadığı kazanın izlerini mesleği sayesinde sildi

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Yaşadığı kazanın izlerini mesleği sayesinde sildi

Azeri Yasemin Fatih Amato, Ege Tıp'ı bitirip doktor oldu. Geçirdiği trafik kazasında yüzünün sol tarafı yandı. İnsanları güzelleştiren Amato, mesleği sayesinde kazanın izlerini 2 yılda yok etti

Azeri Yasemin Fatih Amato, Tebriz'de doğdu. Okumak için gittiği İstanbul'u pek sevemedi. Daha Avrupai, daha güzel bulduğu İzmir'e geldi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Arada kuzenleri gibi Amerika'ya git- meyi denedi ama İzmir'den, Ege'den uzak duramadı, döndü. Gazi Hastanesi'nin büyük ortağı Selim Amato ile evlenince, İzmir'den iyice kopamaz oldu. Alsancak'ta kliniğinde insanları daha genç, daha güzel göstermek için çalışırken, bir trafik kazasında yüzünün sol yanı tamamen parçalandı. Hiç gitmeyecek gibi görünen kaza izlerini, mesleğinin de yardımı ile 2 yılda yok etti. Yılların hastalarında oluşturduğu izleri silmek için kullandığı yöntemleri, kendisinde de uygulamaktan hiç kaçınmadı. Yalnız uyguladığı gençleştirme teknikleri değil, hayata olumlu bakışı, doğallığı, şen kahkahaları sayesinde olduğundan 20 yaş küçük görünen Yasemin Amato ile şık kliniğinde, hayatını, gençleşme, güzelleşme yöntemlerini öğrendiğimiz neşeli bir sohbet yaptık.

İran'dan ne zaman geldiniz?
- Üniversite okumak için geldim. İran'da devrim olduğunda orta 3'teydim. Akrabalarımın çoğu sınırdan kaçarak çıktı İran'dan. Babam beklemeyi tercih etti. Savaş olduğunda lise 2'deydim. Savaş yavaşladı, kapılar açıldı, normal pasaportla çıktım İran'dan.

Neden Türkiye?
- Ben Türküm zaten. Azeri'yim. Kendimi burada yabancı hissetmedim. İran'da da azınlığım ben. İlk bir sene İstanbul'da kaldım. İstanbul çok curcuna geldi bana. Tebriz'denim. Tebriz nispeten İzmir gibi. Bu yüzden İzmir bana güzel geldi. Avrupai geldi. Güzel şehir. Tüm tercihlerimi İzmir yazdım. İlk tercihim olan Ege Tıp'ı kazandım.

Ailede doktor var mı?
- Epey kuzenim doktor. Çoğu Tahran Üniversitesini bitirdi. Devrim olunca da hepsi Los Angeles'a gitti. Ben de gittim, ama döndüm buraya. Belki ben ihtisasımı bitirdikten sonra gittiğimden, Amerika'ya alışmak için büyüktüm. Azeri olduğum için burada ben kendimi hiç yabancı hissetmedim. Ege'nin güzelliği bir başka.

"FAZLA SPOR YAŞLANDIRIR"
Çok fitsiniz. Spor yapıyor musunuz?
- Ben 30 yaşımdan beri spor yapıyorum. Tabii 30 yaş ile 40 ile 50 yaşındaki insanın spor programı aynı olmamalı. Daha düzenli, daha dingin sporlar yapmalı, yoga gibi. . Herkesin bünyesine uygun, düzenli spor yapması lazım. Herkesin kalp, böbrek, cilt yaşı ayrı. Herkes kendine göre yaşlanıyor. Bu arada, düzenli, az spor dengeli tutar. Aşırı spor yaşlandırır. Her şeyin fazlası zarar. Ağır spor, serbest radikal gibi etki edip yaşlandırıyor. Ağır spor yapanların vücudu bize göre düzgün, ama yüzdeki çizgileri daha fazla. Oysa 35 dakika ile 1 saat arasında spor yapanlar daha dinç, daha güzel olur. Fazla spor yapanları ben çok zor topluyorum. Ağır spor yapan 2-3 hastam var. Yüzleri yaşından daha büyük görünüyor. Çok güneş görenler, çok bronzlaşanlar da seksi ama daha yaşlı duruyorlar.

Türkiye'nin en çok dolgu botoks yapan doktoru unvanınızı bu yıl da koruyacak mısınız?
- Bu sene en çok, kafes tedavisi gidiyor. Buna örümcek, kafes, altın ip diyorlar, hepsi aynı. Tutuldu bu olay. Birden fazla firma girdi işin içine. İp yetiştiremiyoruz. Onun için tek firmayla çalışmıyoruz. Normalde tek firmayla çalışırsın ki daha çok indirim yapsınlar. Yetişemiyorlar, 3 firmayla çalışıyoruz. Bugün elimizde ip kalmadığı için hasta alamıyorum.

Nedir bu yöntem?
- Olağanüstü bir şey. Aslında ameliyatsız yüz germe işlemi. Çok daha doğal görünen sonuçlar yaratan, düz ya da kılçıklı ameliyat iplikleri kullanılarak yapılan germe tekniği.

Ameliyatsız nasıl oluyor?
- Tırtıklı veya düz ipler, ince uçlu iğne yardımı ile derinin hemen altına zigzag hareketleriyle yerleştiriliyor.

Çok acımaz mı?
- Kremle lokal anestezi uygulanıyor.

İplerin ucunu nereye bağlıyorsunuz?
- Serbest iplik giriyorsunuz. Bir yere bağlanmıyor. İpler ciltte kolajen üretimini artırarak yapıştırma etkisini sağlıyor. Bu etki ile sarkan cilt toplanmış ve gerginleşmiş oluyor. Görmeden inanamazsınız. Olağanüstü bir şey. Mesela yağ eritici ipler var. Onu gıdıda kullanıyoruz. Ödem giderici iplikleri, gözaltında kullanıyoruz. Cog yani tıpa, yüzün yukarı çekilmesinde kullanılıyor. İple yüz gerdirme çok daha genç gösteriyor. İplerin çeşitleri var. Cog tıpa gibi yukarı çekiyor. Gold trade gözaltındaki torbalar için. Mono cildin kalitesini artırıyor. Dün 4-5 tane yaptık. Herkes botoksa, dolguya geliyor, bunu yaptırıp gidiyor.

Botoks ve dolgunun yerini mi aldı?
- Bence botoksun yerini almadı ama dolgunun yerini aldı. Bu ipler çıktıktan sonra sadece dudak dolgusu için geliyorlar. Çok nadir yanlar için geliyorlar. Hep yüzü yukarı çektirmek için geliyorlar. V yüz zaten bu ara moda.

Yüz şeklinin de mi modası var?
- Tabii. Biz gençken oval yüzler modaydı. Şimdi V yüzler moda. Dolayısıyla yanağı yukarı çekme modası çıktı. Erkekler çok talip. Erkekler ip işini sevdi. Biraz canları tatlı ama yaptırıyorlar.

Neden?
- Doğal. Hem belli olmuyor hem yabancı bir malzeme olmadığı için. Erkeklerin canı çok kıymetli. Bu yabancı bir malzeme değil diye tercih ediyorlar.

Erkekler daha çok saç için gelir sanırdım...
- Erkeklerde saç, bayandan daha önemli, ama erkekler iğneye dayanamıyor. Bir süre devam ediyorlar, sonra kaçıyorlar. Kadınların ağrı eşiği yüksek. Böyle rutin haftada bir gelmez. Çok az erkek düzenli geliyor. Yüz gerdirme bir defada yapıldığı, tekrar tekrar gelmesi gerekmediği için yaptırıyorlar.

İnsanlar yeni yöntemleri nasıl bu kadar kısa sürede nasıl tanıyıp yaptırmaya koşuyor?
- Bu işleri çok takip edenler var. Gerdirmede sonuç görüyorsunuz. Yabancı madde korkusu yok. İplikten ne olur ki?

Dolgu biter mi?
- Dolgu bitmez ama bayağı azaldı. Herkes yüzü yukarı çekilsin istiyor. Dolgu, dudak için gerekli. Yaşlılıkta dudak, menopoz sonrası östrojen eksikliğine bağlı inceliyor. Dudak ile burun arasındaki mesafe uzuyor. Bu mesafe ne kadar kısaysa o kadar genç görünüyorsun. Hiç olmazsa bazı hatları düzeltmek için dolgu lazım ama sarfiyatımız azaldı.

İple gerdirmeyi herkes yapabilir mi?
- Anatomiyi bilen doktor için kolay. Biraz iğneleri öğreniyor. Ben bunun eğitimini İtalya'da aldım. İtalyan doktor, beni görür görmez " İranlı mısın " dedi. İranlıların yanağı düşük olur. Ben bir şey yapamıyordum yüzüme, 4 iplikle benim yüzümü değiştirdi.

Siz her yeni gelişmeyi kendinizde uyguluyor musunuz?
- Evet, uyguluyorum tabii ki. Genelde yeni yöntem çıkınca ilk başta kendime ve yakın çevreme yapıyorum. Yeni yöntemde bazen başarısız olursun, bu sefer 20 yıllık hastanı kaybedersin.

BEDAVAYA OLMUYOR
Botoks ve dolgudan herkesin yüzü bir şişmanladı...
- Yanlış yere yapılan dolgu şiş gösterir. Yoksa tam tersi küçültür. Hile yapacaksın.

Her türlü olanağa sahip olan sanatçılar neden çirkinleşti?
- Çoğu bedava doktor arıyor. Para vermiyorlar. Benden ayrılan hemşire, bir sanatçının evinde, bütün sanatçılara dolgu yapıyor. Ev sahibi sanatçıya bedavaya yapıyor, diğerlerinden alınan parayı da kırışıyorlar. Düşünün, hemşire diyorum e benim yanımda da durmuyordu. Masajdaydı. Tabii bunlara yaptırırlarsa yüzleri değişir. Bu işlemi en güzel yaptıran, Ajda Pekkan. Başlangıçta çok estetik yaptırarak hata etti ama o zamanlar böyle işlemler yoktu. Şimdi doğru işlemler yaptırıyor.

O kadar para kazanıp, para harcamamak için çirkinleşmeyi göze alan var mı?
- Sayısına inanamazsınız. Sanatçılar geldi yaptırdı, yaptırdı, para ödemedi. Çamura yatarlar genelde. Bir doktor biraz medyatik olmak istiyorsa, sanatçıya bedava yapıyor. Onlar da yaptırınca herhalde doktorun reklamını yaptım para vermeme gerek yok diye düşünüyorlar. Yalnız Müzeyyen Senar bize gelir, kapıdan verirdi parayı.

Sanatçı dedikodusuna girdiğimize göre nasıl bu kadar çabuk zayıflıyorlar?
- Hollywood yıldızlarının içtiği bir ilaç var anfematin. Sağlığa çok zararlı. Angelina Jolie içiyor. Bütün sanatçılara zayıf kalmak için anfetamin veriyorlar. Ecstasinin ana maddesi var anfetaminde. Ama ilaç. Daha çok spor yaptırtıyor. Daha hızlı zayıflıyor. Amerika'da anfetamin doktor reçetesi ile eczaneden alınabiliyor. Türkiye'de yasak. Burada da bazı sanatçılar Amerika'dan getirtip anfetamin içiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşadığı kazanın izlerini mesleği sayesinde sildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN