Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boşuna beklemişler

Giriş Tarihi: 20.10.2014
Boşuna beklemişler

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Varan, belediyelerin kentsel dönüşümde adım atmak için 2012'de çıkan yasayı beklediğini, oysa 2005'teki yasanın gerekli düzenlemeleri içerdiğini dile getirdi

Kayıtlara göre yüzde 65'i gecekondudan oluşan İzmir'de kentsel dönüşüme giren 40 milyon metrekarelik alanın şimdiye kadar 11 milyon metrekarelik bölümünde dönüşümün sağlanabilmesi, bu konuda belediyelerin yeterli çabayı göstermediği yönündeki eleştirileri artıyor. Egeli Sabah'a açıklama yapan İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, sadece Bakanlıkla bu işin çözülemeyeceğini, belediyelerin de taşın altına elini koyması gerektiğini dile getirdi. "Belediyeler isterse dönüşüm gerçekleşir" diyen Varan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre İzmir'de 313 bin binanın kentsel dönüşüm kapsamında yer aldığını kaydetti. Varan, 1998'deki araştırmanın sonuçlarına göre 6,5 büyüklügündeki bir depremde İzmir'de 195 bin 376 binanın ağır hasar göreceğinin 19 bin 538 kişinin hayatını kaybedeceğinin öngörüldüğünü, kenteki yapılarının yüzde 65'inin gecekondu olduğunu hatırlattı.

2005'TE YASA ÇIKMIŞTI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, dönüşüm konusunda yoğun bir mesai harcadığını anlatan Varan, şöyle devam etti: "Bazı belediyelerle riskli alanlar tespit ettik. Ama bu çalışmalar için 2012'de çıkan 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası'nın çıkmasını beklemeye gerek yoktu. Zaten 2005 yılında yürürlüğe giren 5393 Sayılı Büyükşehir Yasası'nın 73. maddesinde kentsel dönüşüm yer alıyor. Yasanın çıktığı yıla bakın ve şimdiki tabloya bakın. İzmir'i değerlendirin. Belediyeler isterse kentsel dönüşüm daha hızlı gerçekleşir. Belediyeler riskli alan gördüğü anda kendisi bakanlığa ihtiyaç duymadan burada dönüşümü sağlayabilir. Dönüşümde birazda iş belediyelere düşüyor. Belediyeler dönüşümü teşvik etmeli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boşuna beklemişler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN