Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pamukkale'de hedef konaklayan ziyaretçi

Pamukkale'ye gelen turistin bir gün kalıp gitmesinin en büyük sıkıntıları olduğunu söyleyen DENTUROD Başkanı Murat Şen, "Bu konu hakkında kapsamlı şekilde yönetici ve esnafla çalışmalar yapılması gerekiyor" dedi

Giriş Tarihi: 20.10.2014
Pamukkale'de hedef konaklayan ziyaretçi
li turizmciler ve esnaf, ören yerleri içerisinde ziyaretçi sayısı ve gelir bakımından üst sıralarda yer alan Pamukkale'nin, ağırlıklı olarak paket program dahilindeki turistten ziyade "konaklamalı misafir" potansiyelinin artırılmasını istiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2014 yılının ilk sekiz ayı verilerine göre, 1 milyon 201 bin 272 ziyaretçi sayısı ve 22 milyon 599 bin 375 bin lira gelir elde eden Pamukkale Hierapolis Ören Yerine ilginin, ören yerleri arasında ilk sırada yer almasına rağmen il turizmcisi ve esnafının beklentilerine cevap veremedi. Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, yaptığı açıklamada, UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Pamukkale Hierapolis Ören Yeri'ne ilginin her geçen yıl artmasının memnuniyet verici olduğunu, ziyaretçi sayısının daha da artırılması yönünde çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

TERMALİN ÖNEMİ BÜYÜK
Ören yerleri ziyaretinde Pamukkale'nin üst sırada olmasının, şehre de katkı sağlaması gerektiğini ifade eden Şen, "Fakat bu ilgi esnafına fazla katkı sağlamıyor. Bunun nedeni gelen misafirlerimizin ören yerini ziyaret ettikten sonra yakındaki diğer turizm merkezlerine yönelmesi" dedi. Ziyaretçilerin çoğunluğunun, yurt dışında satılan paket turlarla kente günü birlik geldiğine dikkati çeken Şen, şöyle devam etti: "Yurt dışındaki acentelerle işbirliği içinde olarak bunların günübirlikten ziyade en azından tek günlük konaklamalara getirilmesi bölge turizmine artı bir katma değer sağlayacaktır. Konaklamalar olduğu takdirde, konukların Laodikya gibi ilin önemli turizm alanlarını da ziyaret etmesi şehir için önemli bir kazanım olacaktır. Bu bölge turizmine ve Denizli esnafına da katkı sağlayacaktır. Bu anlamda Denizli'de günübirlik turların azalarak, en az tek günlük konaklamalara, termal turizmle birleşerek 10 günlük konaklamalara çıkması en büyük arzumuz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pamukkale'de hedef konaklayan ziyaretçi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN