Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olacağı buydu!

Giriş Tarihi: 22.10.2014
Olacağı buydu!

İzmir'de "stat yapılmasın" diye mahkemeye gidilmesi, 120 milyon liralık ödeneğin geri çekilmesi tehlikesini gündeme getirdi. Yıldırım, ödeneğin İzmir'de kalması için çaba harcadıklarını söyledi

Karşıyaka Stadı'nı yaptırmamak için mahkemeye yapılan başvurular, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca statlara ayrılan ödeneğin geri çekilmesi sonucunu doğurabilir. AK Parti İzmir Milletvekili, Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Yeni Asır'ın 120. yıl gecesinde konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, bir yandan Karşıyaka Stadı'nın etrafında evi bulunanların, diğer yandan Karşıyaka ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin stadı engellemek için mahkemeye başvurduklarını hatırlattı.

ÇOK YAZIK OLACAK
Bu tür iç çekişmelerin İzmir'e zarar verdiğini dile getiren Binali Yıldırım, "Belimizi büken bu. Mahkemeleri geri çeksinler, 1 yıl içinde Karşıyaka Stadı'nı teslim edelim. Yalı, stat için en uygun yer. Stat buraya yapılırsa Karşıyaka Kulübü altındaki mağaza ve işyerleri sayesinde yılda en az 7-8 milyon lira kazanacak" diye konuştu. Binali Yıldırım, sondaj çalışmaları başlayan, planı, projesi hazır olan Karşıyaka Stadı inşa edilmez ve başka yerlerde macera aranırsa yeşil-kırmızılı camiaya yazık olacağını vurgulayarak, "Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 120 milyon liralık tahsisi geri çekmemesi için büyük çaba sarfediyorum" dedi.

TRAFİK SORUN DEĞİL
İzmirlilerin bir yandan maç oynayacak stat bulamamaktan yakınırken, bir yandan devletin yapacağı yatırımlara engel olunmasına anlam veremediğini belirten Yıldırım şöyle konuştu:"Yalı'da trafik sorunu olduğunu öne sürüyorlar. Oysa Yalı'da eskiden yol tek şeritken Karşıyaka'nın açılışı törenlerine 10 bin kişi gelirmiş, yine sorun yaşanmazmış. Şimdi 6 şeritli geliş gidiş yolu var ve sporseverler yürüyüş mesafesindeki metroya 10 dakikada ulaşıyor. Demek ki bu öne sürülecek bir sorun değil." Yeni Asır'ın gecesinde, Karşıyaka'nın yöneticisi Azat Yeşil ile eski yöneticiler Ali Erten ve Volkan Sintaç'la biraraya gelenYıldırım'ın statlarla ilgili çabalarına CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam'dan da destek geldi. Susam, 29 Ekim törenlerinden sonra Yıldırım'ın, Belediye Başkanları Aziz Kocaoğlu, Hüseyin Mutlu Akpınar ve Karşıyakalı yöneticilerle biraraya gelmesi ve çözüm için bir yol bulunması için çalışacağını söyledi. Gençlik ve Spor Bakanlığı, İzmir'deki kulüplerin talepleri doğrultusunda, TOKİ kanalıyla ilk etapta Karşıyaka ve Göztepe'nin mevcut statlarını yenileyerek, 15'er bin kişilik modern iki butik stat yapılması için toplam bedeli 120 milyon lirayı bulan ihale gerçekleştirmişti. İhale tamamlandıktan sonra İzmir Büyükşehir ve Karşıyaka Belediyeleri, "trafik sıkışacak" diyerek, stadın yapılmaması için hukuki girişimde bulunmuştu. Göztepe'de de statı isteyen Altınbaş yönetiminin kulübü devrettiği Mehmet Sepil, "Göztepe Gürsel Aksel Stadı'nın olduğu yerde yeni stat istemiyoruz" demişti.

HESABI NASIL ÖDEYECEKSİNİZ?
Bucaspor'un 2009'daki mucizesini saymazsak, İzmir 2003'ten bu yana Süper Lig'de yok. Bunun en büyük nedenlerinden biri de modern bir stadın olmaması. Kentte neredeyse maç yapacak stat kalmadı. Alsancak Stadı kapatıldı, Atatürk Stadı takımlar tarafından tercih edilmiyor. Elde var Buca Stadı. Karşıyaka bile maçlarını Buca'da oynuyor. Altınordu, Manisa'ya gidiyor. Bunlar, İzmir için büyük ayıp. Bu sorunun aşılması için herkesin el ele vermesi gerekirken, tam tersine İzmir'de belediyeler, statlara engel olmak için elinden geleni yapıyor.

İŞİ YOKUŞA SÜRÜYORLAR
Karşıyaka
ve Göztepe'ye yapılacak 15'er bin kişilik statların ihalesi gerçekleştirildi. Hatta Karşıyaka'da yer teslimi bile yapıldı. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, başından beri bu statlara karşı. Karşıyaka Belediyesi, dava bile açtı. Bu sebeplerle, ihaleyi alan firmanın Karşıyaka'da inşaata başlayamadığı konuşuluyor. Kulüplerin de bu statlara sahip çıktığını söylemek çok zor. Belediyelerin işi sürekli yokuşa sürmesi, bazı olumsuz gelişmeleri de beraberinde getirebilir. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, vahim bir gerçeği açıkladı. Yıldırım, bakanlığın 120 milyon liralık tahsisi geri çekmemesi için çaba sarfettiğini söyledi. Şimdi Bakanlık, bu statları yapmaktan vazgeçerse, başkanlar mutlu mu olacak? Sporda dibe vuran İzmir bir darbe daha yerse kimin yüzü gülecek? Bu yatırım gerçekleşmezse, başkanlar tarihe, bu engellemeleriyle geçecek...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olacağı buydu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN