Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ufak' sorunları açıklayın!

Büyükşehir Belediyesi'nin satın aldığı gemilerdeki sorunların "ufak tefek" diye geçiştirilmesine kızan uzmanlar, "Sorunlar küçük olsaydı, gemi tersaneye geri gönderilmezdi" görüşünü dile getirdi

Giriş Tarihi: 22.10.2014
'Ufak' sorunları açıklayın!
'de iç körfezde ulaşımı modernize etmek amacıyla 117 milyon euro bedelle satın alınan gemilerden ikisinin şartnameye uygun olmadığının belirlenmesinin ardından başlayan tartışmalar devam ediyor. Gemi Mühendisleri Odası'nın (GMO) süreçte izlediği tutumun tam aksine açıklamalar yapanan İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Gökdeniz Neşer'in, "Sorunlar ufak tefek" tezine de uzmanlardan itiraz geldi.

HODRİ MEYDAN!

Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİ- MO) İzmir Şube Başkanı Hakkı Toros, "küçük sorunlar" için gemilerin tersaneye geri gönderilmeyeceğinin altını çizerek şu bilgileri verdi: "Geminin tersaneye gidecek kadar bir sorunu varsa bu sorun ya makinede, ya şaftta ya da pervanededir. En ufak bir sorunda gemiler Yalova'ya geri gönderilecekse bu durum sıkıntı yaratır. Bütün bunlara rağmen İzmir'e yararlı olabilmek için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, tüm ulaşım ekibini ve GMO İzmir Şube Başkanını açık oturuma davet ediyorum. Aziz Bey'in doğruları ve kimleri yetkilendirdiğini görmesi için bu çağrıyı yapıyorum. Ben tek başıma olacağım. İzmirlilere ufak tefek sorunları bir açıklasınlar. Kamuoyu da böylece gemileri Yalova'ya geri gönderecek kadar sıkıntı yaratan sorunları öğrenmiş olsun." GMO Genel Sekreteri Burak Acar ise İzmir'e alınan gemilere başından itibaren hazırladıkları bilimsel raporlar doğrultusunda karşı çıktıklarını hatırlattı. GMO İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Gökdeniz Neşer'in açıklamalarını gördüklerine dile getiren Acar, "Sayın Neşer'in istifasını istemiyoruz. Şubelerimiz, merkezin çatısı altında olmasına rağmen kendi görüşleri olabilir. Ama oda olarak en başından beri sabit bir görüşümüz var. Gemimo İzmir Şube Başkanı Hakkı Toros, Sayın Kocaoğlu ve Sayın Neşer'i açık oturuma davet etmiş. Böyle bir organizasyon olursa biz de GMO olarak bu açık oturumda yer almak isteriz. Ufak tefek sorunlar olduğu için gemilerin Yalova'daki tersaneye geri gönderildiği belirtiliyor. Bu kadar büyük bir yatırım yapıp 15 tane gemi alınıyorsa, İzmir'e bir tersane kurulabilir. Her arızada gemiler Yalova'ya geri gönderilecekse bu iş olmaz. İzmir'e bir sivil tersane kazandırılmalı" dedi. Diğer yandan GMO İzmir Şubesi Genel Sekreteri Umut Aras da şube başkanı Neşer'in yaptığı açıklamaların kişisel görüşlerini yansıttığını dile getirdi. Neşer'in bir röportaj vererek, bu konuda görüş bildirmesi hususunda şube yönetimince alınmış bir karar olmadığını dile getiren Aras, "Ben daha önceki yönetimlerde de görev aldım. En başından beri duruşumuz belli." diye konuştu. GMO, Büyükşehir Belediyesi'nin 117 milyon euroya mal ettiği yeni nesil 15 vapurun alınmasına, karbon kompozit malzemeden imal edilmesi ve yüksek yakıt harcayacak olması gibi gerekçelerle karşı çıkmıştı. Büyükşehir Belediyesi, eksikleri olmasına rağmen ilk gemi Çakabey'i 30 Mart seçimleri öncesi İzmir'e getirmiş, 84 gün iskelede bekletilip seferlere başlatılan gemi, yeniden eksikler tespit edilince Yalova'ya geri gönderilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ufak' sorunları açıklayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN