Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çevrecİlere şok

Güzelbahçe Belediyesi, Ege Gırgır Balıkçıları Derneği'nin binasını yıkmasının ardından bu sefer de GÜLDER'in merkez binasını yıktı. Dernek Başkanı İnel, "Güzelbahçe'yi ranta teslim etmeyeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Çevrecİlere şok
Daha önce Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği'nin binasını yıkılmasında söz sahibi olan Güzelbahçe Belediyesi, bu sefer de Güzelbahçe Kültür Çevre ve Güzelleştirme Derneği'nin (GÜLDER) merkez olarak kullandığı binayı yıktı. GÜLDER üyeleri yaşananlara isyan etti. Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği de, yapım aşamasındaki binaları yıkılınca, faaliyetlerini "seyyar olarak" yürütmeye başlamıştı. Gazeteniz Egeli Sabah 2013 yılında "Dernek Çantada" manşetiyle yaşananları kamuoyuna duyurmuştu. Güzelbahçe Belediyesi, şimdi de bir başka derneği yerinden etti. Güzelbahçe Belediyesi, 11 yıldır aynı yerde faaliyet gösteren dernek binasını kepçeler ile yıkmaya çalıştı. Dernek üyeleri yıkım için direnince, emniyet güçleri can güvenliği tehlikesi ile yıkımı durdurdu. Sabah erken saatlerde tekrar dernek binasına gelen belediye yetkilileri, derneğe ait bilgisayar ve evrakları tahrip ederek binayı yıktı. Yıkım sırasında dernek üyeleri, yıkım ekibi tarafından darp edildi. Dernek Başkanı Turgut İnel, darp raporu alarak şikayette bulundu. Güzelbahçe'nin ranta teslim olmaması, yeşilin korunması ve betonlaşmanın artmaması için mücadele eden dernek üyeleri, ilçeye yapılması gündeme gelen mezbahaya karşı çıkmaları ve Efem Çukuru'nda bulunan altın madeninin doğayı pislettiğini kamuoyuna duyurması üzerine belediye ile karşı karşıya geldiklerini iddia etti. Gülder Yönetim Kurulu Başkanı Turgut İnel, yaklaşık dernek üyesi ile birlikte Güzelbahçe Belediyesi'ne giderek siyah çelenk bıraktı. Bir açıklama yapan Başkanı İnel, "11 yıldır dernek binası olarak kullandığımız bina, 7 gün önce Güzelbahçe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nün hukuksuz ve geçersiz olarak tarafımıza tebliğ edilen tahliye bildirisi dayanak gösterilerek 21 Ekim günü sabah 8.30'da belediye ekipleri tarafından yapılan yıkım faaliyetleri sonucu tahrip edilmiştir. Ben 'Yıkım gerçekleşmesin' diyerek masama oturarak direndim. Fakat belediye ekipleri önce dernek bilgilerimizin olduğu bilgisayarı yere atarak tahrip atarak zarar verdiler. Ardından emniyet güçlerinin aklı selim davranarak can güvenliği olduğu gerekçesi üzerine yıkım durduruldu. Fakat sabah saatlerinde tekrar binamızı yerle bir etti.

BAŞKAN BİZİ DİNLEMEDİ
Biz 20 yıldır, bu ilçenin güzelliğinin ve doğasının korunması için çalışıyoruz. Güzelbahçe kirletilmesin betonlaştırılmasın, ağaçları kesilmesin diye çalıştık. İlçemize yapılması gündeme gelen mezbahayı istemiyoruz, Efem Çukuru'nda bulunan altın madeninin çevreyi pislettiğini ve derelerden ağır metalli sular aktığını gündeme getirdik. Bu sebeplerden ötürü cezalandırılıyoruz. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, bir araya gelmek için yaptığımız her türlü çağrıya rağmen, kendisi hiçbir görüşme talebimizi kabul etmedi. Bizim binamızı yıktılar ama biz küllerimizden yeniden doğacağız. Güzelbahçe'yi ranta teslim etmeyeceğiz" dedi. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ise, "Dernek arazisi belediyemize ait bir arazidir. Biz dernekleri tek bir çatı altında toplamak istiyoruz. Ben de GÜLDER üyesiyim. Orada sadece dernek değil, halı saha ve ilaçlama deposu da var. Onlarda yıkılıp, başka yerlere taşınacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevrecİlere şok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN