Burası Konak değil mi?

Karayolları'nın Damlacık'taki kamulaştırmasına ilişkin hukuk mücadelesi başlatan Başkan Pekdaş'ın İsmetpaşa Mahallesi'nde Büyükşehir'ın kamulaştırmasına sessiz kalması, vatandaşları çok kızdırdı

Giriş Tarihi: 26.10.2014
Burası Konak değil mi?
Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın, Damlacık Mahallesi'nde Konak Tünelleri'nin yapımı kapsamındaki kamulaştırma çalışmaları nedeniyle burada yaşayan vatandaşları örgütlemek için uğraşması, tünelin diğer ucundaki İsmetpaşa Mahallesi için sessiz kalması, mahalle sakinlerinin tepkisine yol açtı. Mahalle sakinleri, "Sema Pekdaş, Damlacık'ı ve Beştepeler'i savunuyor. Forumlar düzenliyor. Orası Konak da burası Konak değil mi? İsmetpaşa Mahallesi'ndekilere destek olamaz, çünkü burayı kamulaştıran Büyükşehir Belediyesi" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Onat Caddesi'ne kadar olan 1.2 kilometrelik Uçanyol'u tamamladıktan sonra, yolun ikinci etabı için bölgedeki evleri kamulaştırma kararı aldı ve İsmetpaşa Mahallesi'ndeki ev sahipleri uzlaşmaya çağırıldı. SGK emeklisi 64 yaşındaki Mehmet Yılmaz, "Komşuma 255 bin lira verdiler. Bana da 3 katlı evim için yaklaşık bu kadar para verecekler diye düşünüyorum. Bu paralara 3 daire alamam. Mağdur olacağım. Komşumu 'Uzlaşmazsan senden yıkım parası alırız. Davayı kaybedersen, avukat parasını ödersin' diye korkutmuşlar. İnsanları uzlaşmaya mecbur ediyorlar" diye konuştu. 1981 yılından beri İsmetpaşa Mahallesi'nde oturduğunu belirten 67 yaşındaki Avni Korkmaz, "4 dairem için bana 250 bin lira veriyorlar. Ben mahallemden ve evimden olmak istemiyorum. 250 bin liraya iki daire zor alırım. Düzenimiz alt üst olacak" dedi. 55 yaşındaki 3 çocuk babası Müslüm Karakoç, "3 katlı evimiz var. Birinde ben, birinde kardeşim diğerinde ise babam oturuyor. Sema Pekdaş, encümen kararı olduğu için bir şey yapamayacağını söyledi. Damlacık'a işçilerini götürüp eylemler düzenliyor. Orası Konak da burası değil mi? İsmetpaşa Mahallesi'ne destek olamaz çünkü burayı kamulaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi" şeklinde görüş belirtti.

MAĞDUR OLACAĞIZ
72 yaşındaki Veli Yüksel, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin haksızlık yaptığını savundu. 1969 yılından beri mahallede kahvehane işleten 72 yaşındaki Nurettin Yılmaz, "3 katlı evim var. En alt katındaki dükkanda kahvehane işletiyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırma birimi 320 bin lira önerdi. Oğlum ve torunlarım buradan ekmek yiyor. Bu bina yıkılırsa verilen parayla bir tane daire alabilirim" diye şikayetini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burası Konak değil mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN