Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kıyak kiralama" incelemeye alındı

Giriş Tarihi: 27.10.2014
Kıyak kiralama incelemeye alındı

Büyükşehir Belediyesi'nin Akdemir Plaza'yı eksiklerine rağmen kiralaması ve boşu boşuna 875 bin lira ödemesine ilişkin şikayet üzerine, Valilik araştırma yapması için muhakkik tayin etti

Hizmet binası depreme dayanıksız çıkınca, Halkapınar'daki Akdemir Plaza'yı aylık 175 bin lira karşılığı kiralayan Büyükşehir Belediyesi'nin, aradan beş ay geçmesine rağmen halen binaya taşınamaması incelemeye konu oldu. Temiz İzmir Derneği, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve kira sözleşmesinin altında imzası bulunan bürokratlar hakkında "kurumu zarara uğrattıkları" iddiasıyla Valiliğe şikayette bulundu. İzmir Valiliği, bunun üzerine iddiaları araştırması için muhakkik tayin etti. Muhakkikin yaptığı ön araştırmada iddiaya göre kiralama işleminde bazı eksiklikler ve hatalar tespit edildi. Muhakkik, hazırladığı raporda iddiaların müfettiş tarafından araştırılmasının uygun olacağı yönünde görüş belirtti. İzmir Valiliği de muhakkikin hazırladığı raporu İçişleri Bakanlığı'na gönderdi.

İÇİŞLERİ KARAR VERECEK
Şimdi gözler İçişleri Bakanlığı'nın vereceği karara çevrildi. Bakanlık, muhakkik raporu doğrultusunda önümüzdeki günlerde iddiaların araştırılması için ön inceleme başlatabilecek. Eğer ön inceleme kararı alınırsa İzmir'e mülkiye başmüfettişi gönderilecek. Mülkiye başmüfettişi yaptığı ön inceleme sonrası rapor hazırlayacak. Eğer müfettiş kiralama ile ilgili usulsüzlükler tespit ederse sorumlular hakkında soruşturma izni verilmesi yönünde görüş belirtecek. Müfettiş raporu ile ilgili son kararı İçişleri Bakanı Efkan Ala verecek. Ala, soruşturma izni verirse İzmir'e ikinci kez mülkiye başmüfettişi gönderilecek. Bu arada sorumlular hakkındaki dosya il idare kuruluna gidecek. İl İdare Kurulu sorumluların yargılanmasına gerek olup olmadığı yönünde karar alacak. Eğer yargılama kararı çıkarsa kusurlu olduğu iddia edilen kişiler savunma hazırlayıp Danıştay'a itirazda bulunabilecek. Danıştay savunmaları yerinde bulursa dosyayı kapatabilecek. Aksi takdirde sorumlu kişilerin yargılanmasının önü açılmış olacak.

TAŞINMA 2015'E SARKACAK

Gökçeada açıklarında mayıs ayında meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki deprem İzmir'de ciddi bir biçimde hissedilmiş, Egeli SABAH, İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet binasının depreme dayanıksız olduğunu duyurmuştu. İzmir gündemine bomba gibi düşen haberin ardından apar topar bina arayışına giren Büyükşehir Belediyesi, çareyi Halkapınar'da bulunan Akdemir Plaza'da bulmuş, 175 bin lira aylık bedelle kira sözleşmesi yapmıştı. 1 Haziran 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yapılan sözleşme gereği , belediye şimdiye kadar 875 bin lira ödediği binaya halen taşınmış değil. Büyükşehir Belediyesi, binanın eksiklerine ilişkin hazırladığı mimari proje kapsamında ihaleye çıkacak. İhale yetersiz olan ısıtma soğutma ve havalandırma sistemindeki düzenlemeleri de kapsayacak. İhale ve yapım süreci dikkate alındığında yeni binaya en iyimser tahminle bile 2015'ten önce geçilmesi mümkün olamayacak. Durum böyle olunca da Büyükşehir Belediyesi, Egeli SABAH'ın ağustos ayındaki "İzmir'in 525 bin lirası ziyan oldu" başlıklı haberinin ardından otoparkını kullanmaya başladığı boş binaya her ay 175 bin lira ödemeyi sürdürecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kıyak kiralama" incelemeye alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN