Zeytinde yağmur bereketi

Türkiye'de 13 milyon zeytin ağacı ile en fazla zeytin ağacı varlığına sahip ilçe Akhisar'da zeytin hasadı yağmur bereketiyle başladı. Yağmura rağmen şenliğe yoğun katılım oldu

Giriş Tarihi: 27.10.2014
Zeytinde yağmur bereketi
Türkiye'nin sofralık yeşil zeytin ihtiyacının yüzde 70'ini, sofralık siyah zeytin ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayan Akhisar'da 6. Zeytin Hasat Şenliği başladı. 1652 yaşında olduğu tescil edilen anıt ağaç büyük ilgi görürken, Tahir Ün Caddesi'ndeki kortejde de renkli görüntüler oluştu. Korteje Milletvekili Sakine Öz, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Gürkan Renklidağ, Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Meclis Başkanı Bahattin Alkın, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdurrahman Yılmaz ve binlerce Akhisarlı katıldı. Alper Alhat, düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, şenlikler ve tanıtım çalışmalarıyla kişibaşı 0.8 kg seviyesindeki zeytinyağı tüketiminin 2 kg civarına ulaştığını, hedeflerinin bu rakamı 10 kilograma çıkarma olduğunu anlattı.

HASTALIKLAR AZALDI

Akhisar'da meyve veren 13 milyon zeytin ağacı bulunduğunu ifade eden Alhat, bu sayıyı da 25 milyona çıkarmak için çalıştıklarını, üretim ve kalitenin yükselmesi için sofralık zeytinde kg başına 25 kuruş prim talep ettiklerini sözlerine ekledi. Gürkan Renklidağ ise Türkiye'nin 2013/14 sezonunda 80 bin ton sofralık zeytin ihracatı karşılığında 140 milyon dolar döviz girdisi elde ettiğini, zeytinyağı ihracatından ise 25 bin ton ihracat karşılığı 110 milyon dolar kazanacağını kaydetti. AB'nin zeytinyağı üreticisine kilogram başına 1.35 avro prim verdiğini anlatan Renklidağ, "AB bu prim sayesinde zeytinyağı tüketimini artırdı. Zeytinyağı tüketimi artınca kalp damar hastalıklarında ciddi gerilemeler yaşandı. Kalp damar hastalıkları sağlık yatırımlarına ayırdıkları kaynakta ciddi düşüş yaşandı. Zeytinyağı üreticisine verdikleri primin çok daha fazlasını sağlık sektöründe kazandılar" diye konuştu. Akhisar'dan 36 ülkeye zeytin ve zeytinyağı ihraç ediliyor. 2014/15 sezonunda 113 bin ton sofralık zeytin rekoltesi bekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeytinde yağmur bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN