Fiyasko meydanda

Büyükşehir, Kemeraltı Çarşısı'ndaki düzenleme kapsamında 2012'de katlı otoparkı yıktı, 'Balıkçılar Meydanı' yapmak için proje geliştirdi. Fakat bu zamana kadar ihaleye çıkılmadı ve alan çöplüğe döndü

Giriş Tarihi: 2.11.2014
Fiyasko meydanda
Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı düzenleme projesi kapsamında altı balık hali olarak kullanılan 'Taşçılar İçi Katlı Otoparkı'nı 2012 yılı Haziran ayında yıktı. Büyükşehir Belediyesi, yıkılan alana 'Balıkçılar Meydanı' yapmak amacıyla proje geliştirdi. Ağustos 2012'de uygulama projesi için ihaleye çıkıldı. Projenin yer tesliminin ardından 150 günde yani 5 ayda tamamlanıp teslim edilmesi öngörüldü. Fakat aradan geçen süreçte proje bir türlü bitirilemedi. Yıkım işleminin üzerinden yaklaşık 2 yıl 3 ay gibi bir süre geçmesine rağmen bir türlü yapım ihalesine çıkılamadı. Durum böyle olunca da inşaata bir türlü başlanamadı. Etrafı tel örgülerle çevrilen yaklaşık 1700 metrekarelik alan zaman içinde mezbelelik hale geldi. İçine çöp dökülen alan esnafı da bezdirdi. Her şey bununla da bitmedi. 450 araçlık otoparkın yıkılması ile tarihi çarşıdaki otopark sorunu da tavan yaptı. Bölgede işyeri bulunan esnaf ise yaşananlara isyan etti.

ESNAF SIKINTI YAŞADI
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin isyan ettiren projelerine bir yenisi daha eklendi. Büyükşehir, 2012 yılı Haziran ayında, henüz projesini dahi hazırlamadan Kemeraltı 866 - 871 - 874 - 876 sokakları arasında kalan alanda yer alan uzun yıllardan bu yana altı balık hali üstü ise katlı otopark olarak hizmet veren 'Taşçılar İçi Katlı Otoparkı'nı yıktı. Yer gösterilmediği için çaresiz kalan balıkçı esnafı büyük sıkıntı yaşadı. Büyükşehir Belediyesi önünde ücretsiz balık ekmek dağıtan balıkçı esnafının çabaları da sonucu değiştirmedi. 13 Ağustos 2012'de balıkçı meydanı için uygulama projesi yapılmak üzere ihaleye çıkıldı. Yer tesliminin ardından da yüklenici firmaya işi tamamlaması için 5 ay süre verildi. Fakat aradan geçen 2 yıllık süreçte yapım ihalesi için gerekli prosedür bir türlü tamamlanamadı. Etrafı tel örgülerle çevrilen 1700 metrekarelik alan kısa sürede çöplüğe dönüştü. Çevredeki esnaftan ve vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine belediye söz konusu alanda temizlik yapsa da sonuç değişmedi. Tüm bunlara ilave olarak yıkılan 450 araçlık otoparkın yerine yenisi yapılamadığı için de tarihi çarşı ve çevresindeki otopark sıkıntısı tavan yaptı. Aracını park edecek yer bulamayan işyeri sahipleri sokak aralarına yaptıkları gelişi güzel parklanma ile hem yaya hem de araç trafiğinin aksamasına neden oldu.

SORUN MÜELLİFTE
İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise gecikmenin uygulama projelerinin zamanında teslim edemeyen müelliften kaynaklandığını söyledi. Henüz proje aşaması tamamlanmadan balık halinin yıkıldığını bunun sonucu olarak da vatandaşta beklenti oluştuğunu belirten yetkililer; "Uygulama projesinin ihalesini alan müellif firma geçtiğimiz süreçte projeyi belediyeye teslim etti. Projeyi inceleyen kontrol teşkilatı yaptığı çalışmada bir takım eksiklikler tespit etti. Ardından bu eksikleri gidermesi için projeyi tekrar müellife iade etti. Müellif geçtiğimiz haftalarda projeye son şeklini vererek tekrar Büyükşehir'e teslim etti. Şu an kontrolörler inceliyor. Kabul edilmesi halinde uygulama projesi, koruma kurulunun onayına gidecek. Bir terslik olmazsa yıl sonu ya da 2015 başında yapım ihalesine çıkacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fiyasko meydanda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN