Birgül hanım'ın üstü çizildi

Emine Ülker Tarhan'ın istifası sonrası gözler parti içindeki 'ulusalcı' olarak anılan vekillere çevrildi. Kulislerde, Kılıçdaroğlu'nun istemediği Birgül Ayman Güler'in de istifa edebileceği konuşuluyor

Giriş Tarihi: 3.11.2014
Birgül hanım'ın üstü çizildi
CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın istifasının ardından gözler diğer ulusalcı vekillere çevrildi. 2015 Genel Seçimleri'ne gidilen süreçte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından üstü çizilen diğer isim İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in de istifa edebileceği konuşuluyor. Kılıçdaroğlu'nun partiye yeni bir yüz olarak aldığı isimlerden olan Güler'in aşırı ulusalcı söylemleri, Kürt halkıyla açılım sürecinin yürütüldüğü dönemde CHP'yi zor durumda bıraktı. Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gözden çıkarılan ve önümüzdeki genel seçimlerde milletvekili adayı yapılmayacağı belirtilen Güler'in istifa ettikten sonra farklı bir partide siyasi hayatına devam edeceği kulislerden sızan bilgiler arasında. Son dönemde seçim yenilgilerinde Güler'in kullandığı sert üslubunun Kılıçdaroğlu'nun bu kararı almasında etkili olduğu belirtiliyor.

FARKLI PARTİYE GEÇEBİLİR

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın istifası sonrası gözler parti içindeki 'ulusalcı' şekilde anılan ve parti yönetimine bayrak açan milletvekillerine çevrildi. CHP'de çatı adayla beraber ayykua çıkan kriz her geçen gün giderek büyüyor. Tarhan'ın istifasının ardından İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler başta olmak üzere Uşak Milletvekil Dilek Akagün, İstanbul Milletvekili Nur Serter, Mersin Milletvekili İsa Gök ve Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'un da istifa edeceği CHP kulislerinde konuşuluyor. İstifa eden vekillerin ortak yeni bir parti kuracağı yahut farklı bir partide siyaset hayatlarını sürdürecekleri dillendiriliyor. Geçtiğimiz günlerde Antalya'ya giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu havalimanında gazetecilerin Tarhan'ın istifasına ait sorularına, 'Sağlık olsun arkadaşlar. Normal, beklediğimiz bir şeydi' diye karşılık vermişti. İstifaların devam edip etmeyeceğine yönelik sorulara, 'Hadi bakalım' diye karşılık vermesi şaşkınlık yaratmıştı.

SERT ÜSLUP KULLANMIŞTI

CHP kulislerinde istifa edecek iki ismin ise İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum bulunduğu belirtiliyor. Her iki ad de hem cumhurbaşkanı adayı saptama süreci hem de kurultay sürecinde parti yönetimine karşı katı eleştirilerde bulunmuş, hatta Batum, İzah yaparak, "Emine Ülker Tarhan benim cumhurbaşkanı adayımdır" demişti. Şimdi gözler bu iki ada çevrildi. CHP kulislerinde ümidini yitiren 'ulusalcı' kanadın zaten 2015 yılında milletvekili olamayacağı için istifa alternatifini seçeceği konuşuluyor. Kılıçdaroğlu'nun partiye yeni bir yüz olarak aldığı isimlerden olan Güler'in aşırı ulusalcı söylemleri, Kürt halkıyla açılım sürecinin yürütüldüğü dönemde CHP'yi zor durumda bıraktı. Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gözden çıkarılan ve önümüzdeki genel seçimlerde milletvekili adayı yapılmayacağı kulislerden sızan bilgiler arasında. Öte yandan Güler'in son dönemde seçim yenilgilerinde kullandığı sert üslubunun Kılıçdaroğlu'nun bu kararı almasında etkili olduğu belirtiliyor. CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler 2013 yılı başında Genel Kurul'da "Türk ulusuyla Kürt milliyetini bana eşit gördüremezsiniz" şeklinde ifadede bulunmuş, konuşmasının yanlış anlaşılmasının kendisinden değil, yerleşen yanlış değerlerden kaynaklandığını söylemişti. Konuşmasının ırkçılık olarak nitelendirmesini katiyen kabul etmediğini dile getiren Güler, pişman olmadığını da belirtmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birgül hanım'ın üstü çizildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN