'Engelliler burada Aziz Başkan nerede?'

Giriş Tarihi: 6.11.2014
'Engelliler burada Aziz Başkan nerede?'

Sakatlar Derneği İzmir Şubesi'nin, Büyükşehir Belediyesi'ne olan 16 bin liralık kira borcu nedeniyle icraya verilmesine tepki gösteren engelli vatandaşlar, belediye önünde oturma eylemi başlattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Konak Center'da kiracısı konumundaki Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi'nin tahliyesi için 4. İcra Hukuk Mahkemesi'nde dava açmasına yönelik tepkiler büyüyor. Egeli Sabah'ın "Engelsiz İzmir'de engelliye yer yok" ve "İcraya kızan engelliler CHP'yi kara listeye aldı" başlıklarıyla gündeme getirdiği konuya ilişkin, Büyükşehir Belediyesi'nin herhangi bir adım atmaması nedeniyle engelliler oturma eylemi başlattı. Derneğin, bugüne kadar toplanan 5 bine yakın imzayı Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve CHP Genel Merkezi'ne göndereceği öğrenildi. Büyükşehir Belediyesi önünde açıklama yapan Şube Başkanı Erdem Çerçioğlu, "Derneğimiz 2009 ile 2012 yılları arasında Büyükşehir Belediyesi'ne yaklaşık 20 bin lira kira ödemesi yaptı. Derneğimizin engelli arkadaşlarımıza ücretsiz olarak eğitim verdiği bu bürolara aylık bin 250 lira ödüyoruz. Hali hazırda geriye dönük toplam 16 bin lira kira borcu bulunuyor" diye konuştu.

EĞİTİM FAALİYETLERİ
Çerçioğlu, engelli bireylerin toplum yaşamına eşit koşullarda katılımını sağlamak amacıyla faaliyet gösterdiklerini belirterek "Bu bağlamda mesleki eğitim kursları, sanatsal, sosyal kültürel rehabilitasyon ve bilgilendirme faaliyetleri yürütüyoruz. Derneğimiz tüm hizmetleri ücretsiz veriyor. Bugüne kadar düzenlendiğimiz resim, İngilizce, bilgisayar, işaret dili, halkla ilişkiler ve okuma yazma kurslarından 360 arkadaşımız yararlandı. Bunlardan 325'i Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını aldılar. Ayrıca bir engelli üniversite öğrencisine desteği için 2 bin lira, bir engelli vatandaşımıza sağlık gideri olarak 2 bin lira, bir engelli vatandaşımıza Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ameliyatı için bin 500 lira maddi destek sağlandı. Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda 74 akülü araba, 126 adet tekerlekli sandalye, 18 çocuk sandalyesi, 33 beyaz baston, 29 koltuk değneği, 22 hasta yatağı, 3 ortopedik yatak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı" dedi. Duygu sömürüsü yapmadıklarını, kamu yararına çalışan bir dernek olduklarını vurgulayan Çerçioğlu şöyle devam etti: "Kamunun yükünü hafifleten, kamuya hizmetlerinde destek amaçlı çalışmalarda bulunan derneğimiz ücretsiz hizmet prensibinin uzantısı olarak ekonomik olarak kısıtlı koşullarda faaliyet sürdürmektedir. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu, kamu yararı görülen konularda ortak hizmetler ve diğer proje giderlerinin belediye bütçesinden karşılanabileceği hükmünü içeriyor. Bu bağlamda belediyenin hizmet projeleri kapsamında kiramızı almaması bir tarafa derneğimize ödenek aktarmasının dahi önünde bir engel bulunmamaktadır. Derneğimiz de bir ödenek talebinde bulunmamaktadır." Belediye önünde eyleme başlayan engelliler "Engelliler burada Aziz Başkan nerede?' şeklinde slogan attı ve "Aziz Kocaoğlu bir engel de sen getirme. Eğitime kira ödemek istemiyoruz" şeklinde dövizler açtı.

BÜYÜKŞEHİR: KEYFİ DEĞİL
Konu ile ilgili açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi; "Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şubesi, Konak Katlı Otopark altında bulunan Büyükşehir'e ait 29, 43, 44, 46 numaralardaki 4 ayrı dükkanı ihaleyle kiralamış ve bu durum Belediye Encümeni'nin 31 Mart 2011 tarihli toplantısıyla karara bağlanmıştır. 2014- 2015 dönemi için de her bir dükkana 235 TL ile 240 TL arasında değişen (emsal dükkanlara oranla çok daha düşük) bedeller saptanmıştır. Dernek yöneticileri de, kira sözleşmesine imza atmıştır. Bugün gelinen noktada, 28 bin lira kira borcunu ödemeyi kabul etmemektedir. Bu yetmiyormuş gibi, bizi 'engellileri yalnızlığa iten' bir kurum olarak göstermeye çalışmakta ve gerçek dışı beyanlarla duygu sömürüsü yapmaktadır. Yapılanlar 'keyfi' değil, kanuni bir zorunluluktur" dendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Engelliler burada Aziz Başkan nerede?'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN