Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Reform programına sanayiciden destek

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Reform programına sanayiciden destek

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, Hükümetin reform programı ve eylem planını "altına tüm sanayicilerin imza atacağı" bir program olarak gördüklerini açıkladı

Gündemin yeniden ekonomiye yönelmiş olmasından duydukları memnuniyeti dile getiren EBSO Başkanı Yorgancılar, "Tespitler, öncelikler ve hedefleri açısından oldukça iyi ve iyiniyetli bir program. İlk 9 reform başlığı altında açıklanan eylemlerin altına tüm sanayicilerin imza atacağını düşünüyorum. Türkiye'nin yeni bir başarı hikayesine ihtiyacı vardı" diye konuştu. Yorgancılar, yaptığı değerlendirmede programın Türkiye'nin üretim ve tüketim deseninin uyuşmazlığı ve bunun getirdiği ithalata bağımlılık, cari açık, sıcak paraya bağımlılık, teknoloji üretememe, yüksek enflasyon, emek arz ve talebinin nitelik açısından uyumsuzluğu, tarım sektöründe düşük verimlilik, finans kesimi lehine makro ekonomik iklim gibi yapısal sorunlarının geldiği düzey itibariyle sürdürülebilir yüksek büyüme hızlarını yakalamasının mümkün olmadığı bir dönemde açıklanmasının önemine dikkat çekti.

BÜYÜME ODAKLI

Gelinen noktada küresel koşullar ve konjonktürdeki zorluklar da dikkate alındığında Türkiye'deki birikmiş sorunların ancak yeni ve iddialı bir program ile aşılabileceğini vurgulayan Yorgancılar, "Kuşkusuz programın tüm boyutları açıklandığında bütününü değerlendirmek daha anlamlı olacaktır. Ancak yüksek faiz, düşük kur makasının her iki kenarının da on yıldır sürekli kestiği sanayiciler ve reel kesim olarak artık tüketim ve inşaatla değil de üretimle, reel sektörle, teknolojik gelişmeyle büyümeye odaklanılacak olması bizleri mutlu etmiştir" dedi.

TAM ENTEGRE OLALIM

Yorgancılar, benzer önerileri yıllardır dile getirdiklerini ifade ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Zamanlama doğru, açıklama ve eylemler eksik kalmıştır. Sanayicilerle de istişare edilerek programın içeriğinin çok iyi doldurulması, nasıl sorusuna iyi cevaplar verilmesi ve bir an evvel eyleme geçilmesi gerekmektedir. Temennimiz tüketerek değil inovatif ürünler üreterek büyüyen, dünya ile tüketim değil, üretimle tam entegre olmuş bir Türkiye yaratılmasıdır. Sanayiciler olarak bizlerin, bize düşeni en iyi şekilde yapacağından kimse şüphe duymasın."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Reform programına sanayiciden destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN