Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaliteli kadro, pırıl pırıl hastane benim takıntım

Ekol Kulak Burun Boğaz Hastanesi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Mehmet Baz, hastanenin temizliği ve kaliteli bir kadro takıntısının hastalık düzeyinde olduğunu dile getirdi

Giriş Tarihi: 9.11.2014
Kaliteli kadro, pırıl pırıl hastane benim takıntım
KBB uzmanı bir hekim olmasının yanında girişimcilik yönüyle, Duymer İşitme Cihazları, Ekol KBB, Ekol Göz Hastanelerini kurup büyüten, işletme alanında master yapan, felsefe alanında lisans diploması bulunan, Opr Dr. Mehmet Baz ile sektördeki 15 yıllık serüveni, hedefleri ve genel sağlık politikalarına ilişkin bir söyleşi gerçekleştirdik.

Neden genel değil de branş hastanesi kuruyorsunuz?
-H
asta branş hastanesine geldiği zaman, hizmeti en ince ayrıntısına kadar alabiliyor. Örneğin bizim KBB Hastanemizde ses laboratuvarı, odyoloji laboratuvarı, denge laboratuvarı, tinnutus ünitesi var. Yani KBB ile ilgili her şey aynı çatı altında mevcut. Avrupa'da bile bu denli kapsamlı bir hastane yok. 6'sı profesör, 2'si doçent 28 uzman hekim kadromuzla ve ileri teknoloji ile donanımlıyız. KBB ile ilgili kanser ameliyatlarından, bademcik ameliyatlarına kadar tüm ameliyatları yapabiliyoruz. Son teknoloji ile üretilen aletlerin hepsini alıyoruz. Şimdi göz hastanesini açtık. Burada da Excimer Lazerden katarakt cerrahisine, retina cerrahisine kadar yapılması gereken ne varsa yapılıyor. Kaliteli kadro ve tertemiz pırıl pırıl bir hastane benim takıntımdır. Bu takıntı bende hastalık derecesindedir. KBB branşında 20 hekimle çalışan ve 8 öğretim üyesinin poliklinik yaptığı böyle bir kadro dünyanın hiçbir yerinde yok. Göz hastanesinde de şu anda 3'ü profesör toplam 8 uzmanımız var.

Sağlık turizminde hasta potansiyeliniz nedir?
- Dünyanın her yerindeki sağlık fuarlarına katılıyoruz. Son olarak Umman ve Rusya'daki fuarlara katıldık. Avrupa, Almanya, Arap ülkeleri ve Rusya gibi ülkelerden birçok yabancı hastamız var. Hastaları havaalanından alıyoruz. Tedavi sonrası sağlıklı bir şekilde İzmir'den ayrılmalarını sağlıyoruz.

Devletin sağlık politikasını nasıl buluyorsunuz?
-
Dünyanın hiçbir yerinde devlet, sağlığı bu şekilde sübvanse etmiyor. Devletten alacaklarımızı zamanında alabiliyoruz. Böyle bir sistem ne Almanya'da, ne İngiltere'de var. Hizmeti iyi yapıyorsanız, organizasyonu iyi yapıyorsanız, sağlık sektöründe başarılı olmamanız için hiçbir neden yok. Kadro alma konusundaki sıkıntıların da zaman içinde aşılacağını düşünüyoruz. Özel hastane işletmecileri olarak sağlık sektöründeki gelişmelerden memnunuz. Vatandaşta bundan 10 yıl önce SGK hastanelerinde, devlet hastanelerinde çok mağdur oluyordu. Artık cüzi bir miktar katkı payı ile özel hastanelerden yararlanabiliyor. Önceden Sağlık Müdürlüğü'nden destek göremiyorduk. Sanki sadece Devletin Sağlık Müdürlüğü gibi hareket ediyordu. Fakat şimdi yeni İzmir İl Sağlık Müdürümüz Dr. Bediha Türkyılmaz, aynı zamanda özel sektörün de sağlık müdürlüğü olduklarının bilincinde. Bediha Hanım yasalar çerçevesinde bize yardımcı oluyor. Artık Sağlık Müdürlüğü sorun değil, çözüm üreten bir yönetim anlayışı taşıyor.

Sağlıkta yatırımlarınızı yaparken kararları kimlerle veriyorsunuz?
-
Biz bir aile şirketiyiz, ortağımız yok. Ama çok geniş ve alanında profesyonel bir ekiple çalışıyoruz. Son kararı eşim Figen Baz'la birlikte, ekibimizle görüşerek alıyoruz.

Sağlık fuarlarını gezerken en çok neyi takip ediyorsunuz?
-
KBB ve göz alanında yeni ve insanların hayatlarını kolaylaştıran bir makine, alet var mı? Varsa bunu mutlaka detaylı araştırıp İzmir'e getiriyorum. KBB ve göz ile ilgili dünyada ne varsa İzmir'de Ekol Hastanelerinde de var.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir, yatırımlarınız devam edecek mi, üniversite düşünür müsünüz?
-
Şu anda yapımı devam eden yeni bir hastanemiz var. Sadece kadın doğum ve çocuk üzerine 150 yataklı bir branş hastanesi olacak. Bizim diğer hastanelerimizin bulunduğu alanda bulunuyor ve bu hastanelerin arası 200'er metre. Fazla uzağa gitmeden hepsini denetleme ve çalıştırma imkânımız var. Hedefimiz kadın doğum branş hastanesini 2 sene içerisinde bitirmek. Ayrıca Seyrek yolu üzerinde 25 dönüm bir arazi aldık. Bununla ilgili de üniversite çalışmalarımızı kısa sürede sonuçlandıracağız . Meclise sunulmak üzere hazırlanan bir yasa taslağı var. Sadece vakıflar değil şirketlerin de üniversite kurabileceğine dair bir yasa çıkmasını bekliyoruz. Bu yasa ile birlikte mevcut hastanelerimizi de işin içine katacağımız bir üniversite düşünüyoruz.

KİMDİR?
Op. Dr. Mehmet Baz, tıp doktoru, KBB uzmanı, ekonomist ve felsefeci.
1959 Eşme doğumlu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi. KBB Uzmanı. Gediz Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde MBA master yaptı.170 öğrenci arasında birinci oldu. Ekol KBB Hastanesi, Ekol Göz Hastanesi ve Duymer İşitme Cihazlarını kurdu. Anadolu Üniversitesi Felsefe bölümünü bitirdi. Yurtdışı dergilerde iş sağlığı ve yönetim konusunda makaleler yayınladı. İngilizce bilen Dr. Baz, evli ve iki çocuk babasıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaliteli kadro, pırıl pırıl hastane benim takıntım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN