Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir 6 ay da ihale için

Büyükşehir Belediyesi, hazirandan bu yana boşu boşuna kirasını ödediği Akdemir Plaza'nın tadilatı için ihale sürecini başlattı. Buna göre en az 6 ay daha belediyenin parası boşa gidecek

Giriş Tarihi: 10.11.2014
Bir 6 ay da ihale için
Büyükşehir Belediyesi, hizmet binası olarak kullanmak üzere 1 Haziran 2014 tarihi itibarıyla, aylık 175 bin lira karşılığı kiraladığı ancak henüz taşınmadığı Akdemir Plaza'ya en az 6 ay daha boşu boşuna kira ödemeyi sürdürecek. Aradan geçen 6 aylık süreçte boş binaya 1 milyon 50 binlira ödeyerek, kamu kaynağını israf eden Büyükşehir Belediyesi, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin yetersiz olduğu ortaya çıkan plazanın bu eksiklerini gidermek için ihale sürecini başlattı. Akdemir Plaza'nın tadilat işleri için ihale ilanı yayımlandı. 5 bin metrekarelik alanda tadilatı öngören ihale tarihi 25 Kasım 2014 olarak açıklandı. Büyükşehir Belediyesi, işin yapım süresini 120 gün yani 4 ay öngördü. Kasım ayı sonunda yapılacak ihale, yasal itiraz süreleri de dikkate alındığında en iyimser tahminle aralık ayının ortalarında sonuçlandırılacak. İhaleyi kazanan firmayla sözleşme imzalanmasının ardından da yer teslimi yıl sonunda ya da yeni yılın ilk ayından yapılabilecek. İhale dosyasında yapılacak işler için öngörülen 4 aylık süre göz önünde bulundurulduğunda Büyükşehir Belediyesi yeni binaya Mayıs 2015'e kadar taşınamayacak. Bu da 1 Haziran'dan bu yana boş binaya 875 bin lira kira ödeyen Büyükşehir Belediyesi'nin zararını ikiye katlayacak. Belediyenin binaya taşınana kadar ödeyeceği kira bedeli 2 milyon 100 bin lirayı bulacak. Ödenecek kira bedeline ihale kapsamında yapılacak tadilatların maliyeti de eklendiğinde israf edilen miktar 3 milyon lirayı bulacak. Dolayısıyla Akdemir Plaza'nın astarı yüzünden pahalıya gelecek. Skandal kiralamanın faturasını da yine İzmirli ödemiş olacak.

EGELİ SABAH OLMASA

Egeli SABAH'ın, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet binasının depreme dayanıksız olduğunu duyurmasının ardından, Akdemir Plaza'nın kiralanmasına ve belediyenin bazı birimlerinin buraya taşınmasına karar verildi. Ancak yine Egeli SABAH, 1 Haziran'da sözleşme imzalanmasına karşın hala taşınma işleminin gerçekleşmediğini ağustos ayında, "İzmir'in 525 bin lirası ziyan oldu" başlığı ile kamuoyuna duyurdu. Bu haberden sonra Büyükşehir, binaya taşınamadığı için otoparkını otobüslerin park yeri olarak kullanmaya başladı. Bu arada Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve kira sözleşmesinin altında imzası bulunan bürokratlar hakkında "kurumu zarara uğrattıkları" iddiasıyla Valiliğe şikayette bulunuldu. İzmir Valiliği, iddiaları araştırması için muhakkik tayin etti. Muhakkikin yaptığı ön araştırmada iddiaya göre kiralama işleminde bazı eksiklikler ve hatalar tespit edildi. Muhakkik, hazırladığı raporda iddiaların müfettiş tarafından araştırılmasının uygun olacağı yönünde görüş belirtti. İzmir Valiliği de muhakkikin hazırladığı raporu İçişleri Bakanlığı'na gönderdi. Yine sürecin tüm bu adımları Egeli SABAH tarafından kamuoyuna duyuruldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir 6 ay da ihale için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN